Τρίτη 17 Αυγούστου 2004
Σελίδα 16
ΑΘΗΝΑ 2004
ΤΑ ΑΛΛΑ ΑΘΛΗΜΑΤΑ

ΠΟΛΟ: Την πρώτη της νίκη σε Ολυμπιακούς Αγώνες πέτυχε χτες η Εθνική ομάδα πόλο των γυναικών. Επικράτησε του Καζαχστάν με 8-6 (2-2, 2-1, 2-2, 2-1) στον εναρκτήριο αγώνα του τουρνουά, που διεξάγεται στο κλειστό κολυμβητήριο του ΟΑΚΑ. Με αυτή τη νίκη η ελληνική ομάδα εξασφαλίζει ουσιαστικά την πρόκριση στην εξάδα της διοργάνωσης, που είναι και ο βασικός της στόχος.

ΤΕΝΙΣ: Μία ώρα και δύο λεπτά χρειάστηκε η Λένα Δανιηλίδου, στην πρεμιέρα της στο τουρνουά τένις του απλού γυναικών, για να επικρατήσει της Κολομβιανής Καταλίνα Καστάνο (Νο 101 στην παγκόσμια κατάταξη) με 2-0 σετ (6-2, 6-1). Στον επόμενο γύρο η Ελληνίδα πρωταθλήτρια θ' αντιμετωπίσει τη νικήτρια του ζευγαριού Κλάρα Κουκάλοβα (Τσεχία) - Μαγκνταλένα Μαλέεβα (Βουλγαρία).

ΤΟΞΟΒΟΛΙΑ: Την πρόκριση στους 32 κορυφαίους τοξοβόλους στο Ολυμπιακό τουρνουά πέτυχε χτες ο Αλέξανδρος Καραγεωργίου. Ο 18χρονος αθλητής, πραγματοποιώντας μία καταπληκτική εμφάνιση, επικράτησε με 147-143 του Ινδού Ταρουντίπ Ράι. Σήμερα, στην προσπάθεια πρόκρισης στους «16», η αποστολή του είναι εξαιρετικά δύσκολη αφού θα αντιμετωπίσει, το απόγευμα, τον Κορεάτη Ντονγκ Χιούνγκ Ιμ (Νο 1 της κατάταξης). Αντίθετα, ο Γιώργος Καλογιαννίδης γνώρισε την ήττα από τον Μπαλζινίμα Τσιρεμπρίλοφ, έχοντας 133 εύστοχες βολές.

ΓΥΜΝΑΣΤΙΚΗ: Τη συμμετοχή της στον τελικό του σύνθετου ατομικού γυναικών εξασφάλισε η Στεφανί Μπισμπίκου, η οποία έπειτα από πολύ καλή εμφάνιση στον προκριματικό κατέλαβε την 20ή θέση με 36.486 βαθμούς και πήρε την πρόκριση.

ΜΠΑΣΚΕΤ: Προσπάθησαν αλλά δεν τα κατάφεραν οι Ελληνίδες μπασκετμπολίστριες. Γνώρισαν τη δεύτερη ήττα τους, αυτή τη φορά από τη Βραζιλία, με 87-75 (50-43).

ΜΠΙΤΣ ΒΟΛΕΪ: Στις λεπτομέρειες έχασε τη νίκη το δίδυμο Σφυρή-Καραντάσιου από τις Λόκοβιτς-Πόλχαρστ. Οι Αυστραλέζες αποδείχτηκαν πιο ψύχραιμες στα κρίσιμα σημεία του τάι μπρέικ και επικράτησαν με 2-1 σετ (21-16, 16-21, 16-14).

ΒΟΛΕΪ: Μόνο ένα σετ κατάφερε να αποσπάσει η Εθνική ομάδα των γυναικών κόντρα στην Κορέα, στο δεύτερο αγώνα της για τον Α΄ όμιλο του Ολυμπιακού τουρνουά βόλεϊ, που διεξάγεται στο Στάδιο Ειρήνης και Φιλίας. Τη Δευτέρα το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα ηττήθηκε με 3-1 σετ (25-20, 19-25, 15-25, 22-25) από την Κορέα.