Με τις ψήφους των αντιπροσώπων της ΠΑΣΚΕ και της ΔΑΚΕ. Αποχώρησαν οι δυνάμεις του ΠΑΜΕ
Οι ταξικοί αγώνες των εργαζομένων είναι οι μόνοι που μπορούν να ανατρέψουν την κατάπτυστη συμφωνία της εργοδοσίας και των εργατοπατέρων |
Τεράστιες είναι οι ευθύνες και της Αγωνιστικής Συνεργασίας (ΣΥΝ), η οποία με τη συμμετοχή της στο διάλογο νομιμοποίησε και συνέβαλε στη διαμόρφωση αυτής της σύμβασης. Για να έρθει χτες όψιμα στο συνέδριο, να την καταψηφίσει!
Οι δυνάμεις του ΠΑΜΕ ζήτησαν να συζητηθεί ως πρώτο και κύριο το θέμα της σύμβασης και πρότειναν να αποφασίσει το συνέδριο για την έγκριση ή την απόρριψή της. Το προεδρείο του 30ού Συνεδρίου και η πλειοψηφία απέρριψαν την πρόταση, αρνούμενοι την ουσιαστική συζήτηση και κρίση των αντεργατικών πεπραγμένων τους. Οι αντιπρόσωποι της ΕΣΚ-ΟΤΕ και οι υπόλοιποι σύνεδροι που αποχώρησαν, συνέταξαν και κατέθεσαν στο προεδρείο δήλωση, με την οποία καλούν την εργατική τάξη στο σύνολό της να καταδικάσει την επαίσχυντη σύμβαση, να την απορρίψει και με αγώνες να εμποδίσει την εφαρμογή της.
Η πλειοψηφία των συνέδρων επικύρωσε τελικά τη σύμβαση μέσω της έγκρισης του απολογισμού δράσης της διοίκησης. Ενδεικτικό του πώς συζητήθηκε το μείζον αυτό θέμα είναι το γεγονός ότι η σύμβαση ούτε καν διανεμήθηκε στους συνέδρους. Ακουσαν απλά τον πρόεδρο της ΟΜΕ-ΟΤΕ, Γιώργο Παναγόπουλο, να καλεί τους εργαζόμενους στις άλλες ΔΕΚΟ να ακολουθήσουν το δρόμο της ΟΜΕ-ΟΤΕ!
Λίγο νωρίτερα οι ξεπουλημένες ηγεσίες της ΟΜΕ-ΟΤΕ είχαν πάρει τα εύσημα από τους εκπροσώπους της Νέας Δημοκρατίας, του ΠΑΣΟΚ και της εργοδοσίας. Ο βουλευτής της ΝΔ Μ. Σαλμάς τόνισε ότι το συνδικαλιστικό κίνημα στάθηκε στο ύψος των περιστάσεων. Και ο βουλευτής του ΠΑΣΟΚ Ε. Βενιζέλος «διαφοροποιήθηκε» μόνο σε ό,τι αφορά στο κόστος της εθελούσιας εξόδου, λέγοντας πως δε θα πρέπει να μεταφερθεί στην κοινωνία μέσω του κρατικού προϋπολογισμού.
Ο εκπρόσωπος του ΣΥΝ, Ν. Παυλίδης, εμφανίστηκε να μην αποδέχεται τη σύμβαση, αποκαλύπτοντας για άλλη μια φορά την επικίνδυνη και αποπροσανατολιστική τακτική του κόμματός του. Αφού οι εκπρόσωποι του ΣΥΝ στην ΟΜΕ- ΟΤΕ συμμετείχαν σε όλες τις διαδικασίες διαλόγου και έβαλαν πλάτη να προχωρήσει η διαδικασία για την υπογραφή της σύμβασης και την ανατροπή των εργασιακών σχέσεων, τώρα προσπαθούν να πετάξουν τις ευθύνες από πάνω τους.
Στο ίδιο μήκος κύματος κινήθηκαν και οι ΠΑΣΚίτες συνδικαλιστές της ΓΣΕΕ και του ΕΚΘ. Ενδεικτική ήταν η προσπάθεια του γγ της ΓΣΕΕ, Γ. Πουπάκη, να κρύψει τις συλλογικές ευθύνες της ΠΑΣΚΕ, δηλώνοντας πως «η ΓΣΕΕ σέβεται απολύτως την αυτονομία των συνδικάτων».
Την ξεκάθαρη αντίθεση του ΚΚΕ στη σύμβαση που υπογράφτηκε εξέφρασε ο βουλευτής του Κόμματος Αγγελος Τζέκης, μιλώντας στην έναρξη των εργασιών του συνεδρίου. Ξεκαθάρισε πως η σύγκρουση με αυτή την αντεργατική πολιτική θα γίνει είτε το θέλουν ορισμένοι είτε όχι. «Αυτό το ξέσπασμα το λαϊκό θα γίνει γιατί οι πολιτικές που έχουν επιλεγεί και από τις κυβερνήσεις και από την ΕΕ συνεχώς φέρνουν νέα δεινά στις πλάτες των εργαζομένων. Εκεί ο καθένας θα μετρήσει και το μπόι του, εκεί θα δείτε ποιος είναι με ποιον και ποιον πρέπει να αφήσετε και με ποιους θα πορευτείτε. Το σύνολο των εργαζομένων αυτή την ώρα δεν έχει άλλη επιλογή. `Η θα ακολουθήσει τον αγώνα με αιτήματα που θα αμφισβητούν όλες αυτές τις αλλαγές ή την πλήρη υποταγή».