Φαίνεται πως μία από τις κερδοσκοπικές αξιώσεις των γαλακτοβιομηχάνων μπήκε άμεσα σε εφαρμογή, σε βάρος βέβαια και των παραγωγών και των καταναλωτών. Γιατί όλα τα τελευταία χρόνια η τιμή παραγωγού παρέμενε παγωμένη ενώ οι καταναλωτές αγόραζαν όλο και πιο ακριβά. Τώρα η τιμή παραγωγού πέφτει, ενώ δεν προβλέπεται να συμβεί το ίδιο και στις τιμές πώλησης των γαλακτοβιομηχανιών.
Η ενέργεια αυτή των γαλακτοβιομηχάνων αποτελεί σκέτη πρόκληση σε βάρος παραγωγών και καταναλωτών και εντάσσεται, βέβαια, στις γενικότερες κερδοσκοπικές επιδιώξεις τους. Γιατί εκτός των άλλων την περασμένη βδομάδα αξίωσαν να επιμηκυνθεί η ημερομηνία λήξης στο φρέσκο γάλα, ενώ επίσης απαιτούν να μπορούν να χρησιμοποιούν «νομίμως» εισαγόμενο συμπυκνωμένο γάλα σε γιαούρτια και τυριά. Και μέχρι τώρα, όλες αυτές τις προκλήσεις, η κυβέρνηση, όχι μόνο τις ανέχεται, αλλά τις ενισχύει κιόλας! Χάρη της ανάπτυξης, βέβαια...