Σχετικά με την ...ταυτότητα του μοιραίου αεροπλάνου άλλοι τo 'παν κι άλλοι τo 'γραψαν, αλλά επειδή είναι εύγλωττο το αναπαράγουμε και στο «Ρ». Ειπώθηκε λοιπόν ότι ήταν «αιγυπτιακό αεροσκάφος, αγορασμένο από γερμανική εταιρία βιτρίνα, ιδιοκτησίας κυπριακής ιδιωτικής εταιρίας (και) βρετανικού "ενδιαφέροντος", με Γερμανό πιλότο και μαϊμού αεροσυνοδό - ντεκόρ στη συνέντευξη του προέδρου της. Η παγκοσμιοποίηση αυτοπροσώπως»!