Για παρεμπόδιση εγγραφής και φοίτησης στο 1ο Νηπιαγωγείο του Δήμου Σοφάδων ενός κοριτσιού που ανήκει στη φυλή των Ρομ, με πρόφαση γραφειοκρατικά κωλύματα, καταγγέλλει τους υπεύθυνους του σχολείου ο Μορφωτικός Σύλλογος Ρομ Σοφάδων. Οπως επισημαίνει στην ανακοίνωση που απέστειλε στην υπουργό Παιδείας και στο Συμβούλιο της Ευρώπης, «η επιθυμία των γονιών να φοιτήσει το παιδί τους σε σχολείο βρισκόμενο στην πόλη των Σοφάδων και όχι στο σχολείο - γκέτο του οικισμού των Ρόμα, μετατράπηκε σε απερίγραπτο γολγοθά μπροστά στη συγκεκαλυμμένη άρνηση των εκπροσώπων του επίσημου κράτους - πρόταξη απείρων γραφειοκρατικών κωλυμάτων - αλλά και μπροστά στην απροκάλυπτη αντίδραση των γονέων, οι οποίοι έντρομοι στη σκέψη ότι την πρώτη εγγραφή μπορεί ν' ακολουθήσουν αυτές μυριάδων Ρόμα, συγκεντρώθηκαν την πρώτη μέρα έξω από το σχολείο, ώστε να προστατεύσουν από την εισβολή των "τριτοκοσμικών" συμπολιτών τους και την επομένη να μη στείλουν τα παιδιά τους».
Απαντώντας στις καταγγελίες του Μορφωτικού Συλλόγου Ρομ ο προϊστάμενος του 2ου Γραφείου Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης Καρδίτσας ισχυρίζεται πως: «από την πλευρά μας καταβάλλουμε κάθε δυνατή προσπάθεια για τους μαθητές, ώστε να τους εντάξουμε στο ελληνικό εκπαιδευτικό σύστημα και στην ελληνική κοινωνία γενικότερα, εξασφαλίζοντας ίσες ευκαιρίες μάθησης και κοινωνικής ένταξης για όλους τους μαθητές, με προώθηση και ενίσχυση εκείνων των μορφών εκπαιδευτικής παρέμβασης που δεν επιτρέπουν διαχωρισμό των μαθητών». Ωστόσο το πρόβλημα που ήρθε στην επιφάνεια τον διαψεύδει.