Στις 27 Ιούνη, ο Νίκολας Μπερνς και οι ακόλουθοί του ήρθαν στα Γιάννενα σε μια επίσκεψη - αστραπή. Μια επίσκεψη, που ακολούθησε παρόμοιες στην Κέρκυρα και την Καστοριά δύο μέρες πριν.
Είναι ενδιαφέρον ότι πριν την άφιξη του Αμερικανού πρέσβη, σχεδόν όλα τα τοπικά ΜΜΕ απέκρυψαν την είδηση της επίσκεψης, παρόλο ότι την γνώριζαν και μόλις στις 26 του μήνα εμφανίστηκε το θέμα σε ένα ραδιόφωνο, αλλά και τότε ύστερα από παρέμβαση της Κομματικής Οργάνωσης του ΚΚΕ.
Τοπικά ΜΜΕ ερμήνευσαν την επίσκεψη σαν προσπάθεια προώθησης αμερικανικών επενδύσεων στη Βορειοδυτική Ελλάδα. Ακόμη, τη συνέδεσαν με το Σύμφωνο Σταθερότητας στα Βαλκάνια. Πάντως, το βέβαιο είναι ότι οι Αμερικανοί ενδιαφέρονται να προωθήσουν συνολικά τα σχέδιά τους, όμως η πρόσφατη πείρα δείχνει ότι τα συμφέροντά τους τα συνδέουν με αναταραχές, με αλλαγές συνόρων, με πολεμικές συγκρούσεις και όλα αυτά, αξιοποιώντας κατά το δοκούν μειονοτικά ζητήματα και επικαλούμενοι ανθρώπινα δικαιώματα. Δεν αποκλείεται εκεί να εδράζεται το ενδιαφέρον του πρέσβη για τις σχέσεις των Ηπειρωτών με τους κατοίκους των νοτίων περιοχών της Αλβανίας, αλλά και των αντίστοιχων φορέων της Τοπικής Αυτοδιοίκησης.
Αλλά και η επίσκεψη στον μητροπολίτη δεν είναι ούτε τυχαία, ούτε εθιμοτυπική. Ο μητροπολίτης Ιωαννίνων διαφώνησε ανοιχτά με την πρόσφατη δραστηριότητα του αρχιεπισκόπου και της Ιεραρχίας.
Πάντως, ο Νίκολας Μπερνς προσκάλεσε το νομάρχη Ιωαννίνων - και δεν είναι δύσκολο να ερμηνεύσει κανείς την προτίμηση του πρέσβη στο νομάρχη και όχι στο δήμαρχο ή τον περιφερειάρχη - στην αμερικανική πρεσβεία για να συνεχίσουν τη συνεργασία. Πόσο συνηθισμένο είναι αυτό, ένας πρέσβης, και μάλιστα Αμερικανός, να καλεί ένα νομάρχη στην πρεσβεία για συνέχιση της συνεργασίας είναι κάτι που ελέγχεται.