Τη γνώμη της για το 5ο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Στίβου, που ανοίγει τις πύλες του το Σάββατο στην Αθήνα, ζήτησε από την Αλέκα Παπαρήγα δημοσιογράφος της ελληνικής τηλεόρασης, κατά την επίσκεψή της χτες στο Ζάππειο, όπου εδρεύει η Επιτροπή Διεκδίκησης των Ολυμπιακών Αγώνων του 2004. "Θα προτιμούσα να τελειώσουν οι αγώνες κι έπειτα να τοποθετηθώ πάνω σε δύο θέματα. Η Ελλάδα ως διοργανώτρια και η στάθμη του ελληνικού αθλητισμού συνολικά. Το θέμα δεν είναι ο πρωταθλητισμός 10 - 20 - 30 αθλητών, αλλά το επίπεδο του αθλητισμού στη χώρα μας. Τα μεγάλα ταλέντα και οι επιδόσεις δεν μπορούν να κρύψουν ότι ο λαϊκός αθλητισμός στην Ελλάδα βρίσκεται σε πολύ χαμηλό επίπεδο. Είναι καλό να λέμε ότι η Ελλάδα γέννησε τον αθλητισμό και τον ολυμπισμό. Σήμερα όμως τι κάνουμε;", αναρωτήθηκε η ΓΓ της ΚΕ του ΚΚΕ.