Κυριακή 5 Γενάρη 1997
Σελίδα 30
ΤΕΝΙΣ
Εντυπωσίασαν οι γυναίκες

Το δίσεκτο 1996 αποδείχτηκε χρονιά σταθμός για το ελληνικό τένις. Μέσα σε αυτό πανηγυρίσαμε τρεις μεγάλες επιτυχίες. Η εθνική Εμάδα γυναικών με τις Χ. Παπαδάκη και Χ. Ζαχαριάδου ανέβηκε, για πρώτη φορά στην ιστορία της, στην κατηγορία των πρωταθλητριών Ευρώπης! Κέρδισαν αντίστοιχα τις Εθνικές Βουλγαρίας, Ουκρανίας και Ρουμανίας στους αγώνες που έγιναν από 22 έως 24 Νοέμβρη στον όμιλο αντισφαίρισης Φιλοθέης. Αυτό σημαίνει ότι το 1997 θα την βρει στην αφρόκρεμα των 8 κορυφαίων ομάδων της Γηραιάς Ηπείρου.

Η Εθνική των ανδρών κατάφερε να προκριθεί στη Β κατηγορία της ευρωαφρικανικής ζώνης στο Κύπελλο Ντέιβις, τη μεγαλύτερη διοργάνωση στον κόσμο σε επίπεδο εθνικών ομάδων. Και τέλος, η Λένα Δανιηλίδου πέτυχε τη μεγαλύτερη διάκριση σε ατομικό επίπεδο ως νεάνιδα, φτάνοντας στον τελικό του Πανευρωπαϊκού Πρωταθλήματος κάτω των 14 χρονών. Η Δανιηλίδου ήταν και η πρωταθλήτρια Ελλάδας (στο οποίο όμως δεν έλαβαν μέρος οι Παπαδάκη, Ζαχαριάδου). Στους άνδρες πρωταθλητής Ελλάδας ήταν ο Κώστας Οικονομίδης. Τέλος, το διασυλλογικό πρωτάθλημα κατέκτησαν ο ΑΟΑ Φιλοθέης στους άνδρες και ο ΟΑ Αθήνας στις γυναίκες.