Παρασκευή 7 Μάρτη 1997
Σελίδα 35
ΠΑΟ - ΛΙΜΟΖ 68 - 67
Αρπαξε τη νίκη στο τέλος

Ο Σκονοκίνι πολύτιμος παίκτης των πράσινων που έχαναν με 58 - 63 τρία λεπτά πριν τη λήξη

Πολύ σκληρός για να πεθάνει από ένα... σκληρό καρύδι όπως η Λιμόζ, ήταν χθες ο Παναθηναϊκός. Με την ψυχή στο στόμα οι πράσινοι επικράτησαν με 68 - 67 και έτσι τώρα ατενίζουν με αισιοδοξία το δεύτερο ματς στο Πο την ερχόμενη Τρίτη. Αναμφίβολα το ματς στο Μαρούσι δεν προσφερόταν για... καρδιακούς. Στο πρώτο ημίχρονο οι παίκτες του Μπόζινταρ Μάλκοβιτς είχαν τα ηνία του αγώνα και κατάφεραν να συντηρήσουν μια διαφορά επτά πόντων (37 - 30). Στην επανάληψη το σκηνικό άλλαξε και οι Γάλλοι ήταν αυτοί που αφυπνίστηκαν και έκαναν το ματς... ντέρμπι. Το τελευταίο πεντάλεπτο είχε κάτι από σενάριο... Χίτσκοκ. Και τι δεν έγινε μεταξύ 35' και τέλους. Μέχρι και ο ηλεκτρονικός πίνακας δεν άντεξε την... αγωνία και τέθηκε νοκ άουτ. Οι Λιμουζό πέρασαν μπροστά με πέντε πόντους (58 - 63), έργο Τρέβορ Ράφιν με δύο διαδοχικά τρίποντα, όμως ο Ούγκο Σκονοκίνι δεν είχε πει τον τελευταίο λόγο. Σχεδόν από το... πουθενά ο κοινοτικός πήρε το νόμο στα... χέρια του ισοφάρισε 63 - 63 με προσωπικά καλάθια και όλα κρίθηκαν στις λεπτομέρειες. Δυόμισι λεπτά πριν την εκπνοή είχαμε το "μπλακ άουτ" του πίνακα. Ο αγώνα διακόπηκε για ένα τέταρτο και μόλις άρχισε, ο... ντελάλης έδινε το στίγμα του χρόνου. Ο Ντίνκινς με βολές ανέβασε το δείκτη του σκορ σε 68 - 65, ο Οκανσέ μείωσε στον πόντο με ίδιο τρόπο και μόλις πέντε δεύτερα πριν το τέλος ο Μπάιρον Ντίνκινς αστόχησε σε δύο βολές όμως ο Φεράν Μαρτίνεθ σαν από μηχανής θεός πήρε το ριμπάουντ και λύτρωσε τον ΠΑΟ. Νίκη αγχώδης αλλά "χρυσάφι".

Από τον Παναθηναϊκό ξεχώρισαν οι Οικονόμου, Μαρτίνεθ και Σκονοκίνι. Αισθητή η απουσία του τραυματία Αλβέρτη που έπαιξε πολύ λίγο καθώς και του Αμίτσι που έμεινε εκτός 10άδας. Η Λιμόζ ήταν ανώτερη του αναμενομένου και είχε κορυφαίους Μπονατό και Ράφιν. Λίγο έλειψε να κάνει τη ζημιά αν είχε και λίγο τύχη παραπάνω.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ: Αλβέρτης, Κόρφας, Κοχ 8 (2τρ.), Οικονόμου 21 (2τρ.), Ντίνκινς 9, Νικόλα 10 (1τρ.), Σκονοκίνι 6 (1τρ.), Μαρτίνεθ 10, Νουόσου 4.

ΛΙΜΟΖ: Φορτέ 6 (1τρ.), Μάρκοβιτς 11 (2τρ.), Ντιμάς, Οκανσέ 10, Μπονατό 18, Μπαϊα 2, Ράφιν 18 (3τρ.), Βάις 2.

Πλήρωσε τις ολιγωρίες της (2018-10-24 00:00:00.0)
ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ (1999-01-28 00:00:00.0)
Ξεκίνημα με υποσχέσεις (1997-09-17 00:00:00.0)
Τριάδα κοινοτικών στον ΠΑΟ (1996-07-04 00:00:00.0)
Σε ρυθμό προπόνησης (1996-04-17 00:00:00.0)
Υποκλίθηκε στη "βασίλισσα" (1996-01-05 00:00:00.0)