Και είναι γνωστό ότι αιτήματά τους δεν είναι μόνο η αύξηση των αποδοχών τους, αλλά κι άλλα θεσμικά αιτήματα που αποβλέπουν στην αναβάθμιση του εκπαιδευτικού συστήματος της χώρας: Για τη δημιουργία μιας ενιαίας, δημόσιας, δωρεάν παιδείας χωρίς φραγμούς και διακρίσεις.
Κάθε Ελληνίδα, κάθε Ελληνας δημοκράτης πατριώτης νιώθει περηφάνια όταν βλέπει τη συνέπεια και τη συνέχεια, τη σταθερότητα με την οποία οι καθηγητές αποδόθηκαν σ' αυτόν τον επίμονο αγώνα, για ένα τόσο σοβαρό εθνικής σημασίας πρόβλημα. Ενώ νιώθει απογοήτευση, νιώθει ντροπή, αγανάκτηση για τον τρόπο που η κυβέρνηση αντιμετωπίζει τον αγώνα αυτόν, όχι μόνο των καθηγητών, αλλά όλων των εκπαιδευτικών, των μαθητών, των κηδεμόνων. Ετσι εξηγείται η πλατιά αλληλεγγύη που βλέπουμε να εκδηλώνεται. Αλληλεγγύη που πρέπει να πάρει και θα πάρει παλλαϊκό αγωνιστικό χαρακτήρα.***
Η απάντηση αυτή δείχνει ότι ο πρωθυπουργός αναγνωρίζει ότι είναι δίκαιο το αίτημα των καθηγητών, για το μισθολόγιο τους. Ωστόσο, δεν μπορεί να ικανοποιηθεί, αφού ο δημόσιος κορβανάς αδυνατεί για κάτι περισσότερο...
"Αδυνατούν" όμως τα δημόσια οικονομικά επειδή τέτοια είναι η πολιτική της κυβέρνησης. Οχι μόνο η οικονομική αλλά και η γενικότερη: Η εκπαιδευτική, εκείνη της Υγείας και Πρόνοιας, του Περιβάλλοντος κλπ.
"Αδυνατούν" τα δημόσια οικονομικά να ανταποκριθούν σε τόσες και τόσες δίκαιες και επείγουσες απαιτήσεις, όπως, π. χ., η συνταξιοδότηση των αγωνιστών της ΕΑΜικής Εθνικής Αντίστασης και των θυμάτων του Αγώνα, ενώ δεν έπαψαν να συνταξιοδοτούνται και μάλιστα ως "αγωνιστές της Εθνικής Αντίστασης" οι συνεργάτες με τους καταχτητές. Οπως και για τις άφθονες επιδοτήσεις στο ντόπιο μεγάλο κεφάλαιο, όπως και επί κυβέρνησης ΝΔ. Αυτό πρώτο.
***
Και θα ρωτήσουμε για μια - πολλοστή - ακόμη φορά τα μέλη της κυβέρνησης, όλους τους βουλευτές του κυβερνώντος κόμματος και πρώτα από όλους τον πρωθυπουργό. Θα τον ρωτήσουμε εξ ονόματος των αγωνιστών των Πανελλήνιων ΕΑΜογεννών Ενώσεων και των Θυμάτων του Αγώνα... Γιατί δε διεκδικείτε την εξόφληση του σημαντικού αυτού ποσού;
Σας έχει εξαγοράσει ο Κολ; Σας εκβιάζει; Τον φοβάστε; Ενδιαφέρεστε περισσότερο για την ανθηρότατη οικονομία της Γερμανίας και αδιαφορείτε για την ελληνική που βουλιάζει κάτω ιδιαίτερα από το βάρος των 35 τρισ. του εξωτερικού δανείου;
***
Ναι, ο λαός θα σας γκρεμίσει από τα έδρανα της εξουσίας ως εθνικά ανάξιους.
Οπως αποδεικνύεται, όχι μόνο απ' την ιστορία του αλλά και από τους πρόσφατους ανερχόμενους αγώνες του, ο λαός δεν ανέχεται πια άλλους εμπαιγμούς, αυταρχισμούς, προκλήσεις, ταπεινώσεις.
Περιμένουμε τις αντιδράσεις, όχι μόνο του Σημίτη και των υπουργών του, περιμένουμε της δημόσιες αντιδράσεις των βουλευτών του κυβερνώντος - κατά κύριο λόγο - κόμματος ("αριστερών", "δεξιών", "κεντρώων") καθώς των κ. Εβερτ, Βαρβιτσιώτη, Σουφλιά κλπ. ως συνυπεύθυνων.
Νίκανδρος ΚΕΠΕΣΗΣ
Αντιπρόεδρος ΠΕΑΕΑ