Σάββατο 5 Απρίλη 1997
Σελίδα 30
ΒΟΛΕΪ
Τρίτωσε το... καλό

Τα Βριλήσσια κατέκτησαν για τρίτη χρονιά τον τίτλο στις γυναίκες, κερδίζοντας μετά από συγκλονιστικό παιχνίδι τον ΠΑΟ με 3 - 2

Και το όνομα αυτής, Βριλήσσια. Από χτες είναι για τρίτη χρονιά η πρωταθλήτρια ομάδα στην Α1 κατηγορία των γυναικών. Η ομάδα του Στέφανου Πολύζου κατέκτησε το τρίτο συνεχόμενο πρωτάθλημα αφού στο τελευταίο και καθοριστικό αγώνα νίκησε τον Παναθηναϊκό με 3 - 2 (10 - 15, 6 - 15, 15 - 12, 15 - 10, 15 - 8) φέρνοντας τα πάνω κάτω. Αν και βρέθηκαν να χάνουν με 2 - 0 σετ τα κορίτσια των Βριλησσίων βρήκαν τα ψυχικά αποθέματα να ανακάμψουν και δίκαια κατάφεραν να στεφθούν πρωταθλήτριες Ελλάδας για την φετινή χρονιά.

Η ιστορία επαναλήφθηκε λοιπόν για τα Βριλήσσια που όπως και πριν από δυο χρόνια χρειάστηκε να νικήσουν τον Παναθηναϊκό για να κατακτήσουν και το πρωτάθλημα. Από την άλλη ο άλλοτε κυρίαρχος στα πρωταθλήματα των γυναικών Παναθηναϊκός έφτασε φέτος την τρίτη του χρονιά χωρίς να γευτεί τον τίτλο του πρωταθλητή.

Στον αγωνιστικό τομέα οι παίκτριες του Σούλη Τουρσούγκα αιφνιδίασαν τα Βριλήσσια αφού εκμεταλλευόμενες την κακή υποδοχή των γηπεδούχων με δυνατά σερβίς κατάφεραν να πάρουν τα δυο πρώτα σετ του αγώνα.

Ομως η ομάδα των Βριλησσίων και με τη βοήθεια των οπαδών τους κατάφερε να ανακάμψει στο τρίτο σετ όταν βελτιώνοντας κατά πολύ το σερβίς και μπλοκ κατάφερε να μειώσει σε 2 - 1. Με ανεβασμένη ψυχολογία δε δυσκολεύτηκαν να ισοφαρίσουν το σκορ στο τέταρτο σετ αφού οι παίκτριες του "τριφυλλιού" υπέπιπταν σε συνεχή λάθη. Επίδειξη δύναμης έκαναν τα Βριλήσσια στο τάι - μπρέικ αφού οι φιλοξενούμενες φάνηκε ότι το είχαν πάρει απόφαση ότι τα όνειρα τελείωσαν.

ΒΡΙΛΗΣΣΙΑ: Καραντάσιου, Γκαραγκούνη, Γκαραγκούνη Ν., Κιτίκοβα, Μεμετζή, Ουζούνοβα (εξάδα) Λιχόλιεβα, Μουρτζάκου.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ: Σάλτσεβιτς, Γιαλένιου, Μπάμπουλη, Σφυρή, Μενέντεβα, Αγγελάκη (εξάδα) Θεοδωράκη, Πραγκαλούδη.

Φανερά χαρούμενος για τον τρίτο συνεχόμενο τίτλο του ο προπονητής των Βριλησσίων Στέφανος Πολύζος τόνισε μετά το παιχνίδι: "Στα δυο πρώτο σετ δεν υπήρχαμε στο γήπεδο κάτι που το περίμενα μετά την ήττα στη Λεωφόρο. Μετά όμως το πιστέψαμε και εκεί φάνηκε η καρδιά του πρωταθλητή".

Με τη διαιτησία τα έβαλε ο προπονητής του Παναθηναϊκού Σούλης Τουρσούγκας αφού όπως επισήμανε οι διαιτητές έκαναν τα πάντα για να μείνουν τα Βριλήσσια στον αγώνα.

Αρης - ΠΑΟ στα πλέι - οφ
  • Τη Δευτέρα ανοίγει η αυλαία της ημιτελικής φάσης των πλέι - οφ στο πρωτάθλημα της Α1 ανδρών. Στις 18.15 ο Αρης υποδέχεται τον Παναθηναϊκό στο γήπεδο της Μίκρας (απευθείας ΕΤ - 1) θέλοντας να κάνει το πρώτο βήμα για την πρόκριση αφού και οι δυο ομάδες έχουν από μια νίκη.