Σάββατο 27 Ιούλη 1996
Σελίδα 24
Πλώρη για μετάλλιο οι ιστιοπλόοι

21η η Τσαβδαρίδου στη γυμναστική

Στην ιστιοπλοϊα επικεντρώνεται σήμερα το ελληνικό ενδιαφέρον. Η προσπάθεια του Νίκου Κακλαμανάκη για την κατάκτηση του χρυσού μεταλλίου στα σκάφη τύπου ΜΙΣΤΡΑΛ μπαίνει πλέον στην τελική της ευθεία. Ο Ελληνας πρωταθλητής εξακολουθεί να βρίσκεται στην πρώτη θέση και κάθε διαδρομή που ολοκληρώνεται τον φέρνει πιο κοντά στον στόχο του. Από την πλευρά τους οι Μπουντούρης,Μπούκης (ΣΤΑΡ) θα κάνουν την ύστατη προσπάθεια για να καλύψουν τη διαφορά που τους χωρίζει με τους πρωτοπόρους.

• Την πρώτη του εμφάνιση θα κάνει στην Ολυμπιάδα ο Λεωνίδας Κόκκας στα 91 κιλά της άρσης βαρών.
  • Οι πρωταθλητές της κωπηλασίας στο διπλό σκιφ ελαφρών βαρών, Κουρκουρίκης - Πολύμερος,δεν κατάφεραν να προκριθούν στον τελικό, αφού κάλυψαν τα δύο χιλιόμετρα σε 6.34.84 και ήρθαν πέμπτοι. Μεθαύριο θα αγωνιστούν για τις θέσεις 7 - 12. Στο ίδιο αγώνισμα των γυναικών οι Γκρέμου,Μπισκιτζή κατέλαβαν τη 15η θέση. Την ίδια "τύχη" στη γενική κατάταξη του απλού σκιφ είχε η Τόνια Σβάιερ.
  • Την 21η θέση με 38.217 βαθμούς στις 36 γυμνάστριες κατέλαβε η Βάσω Τσαβδαρίδου,στον τελικό του σύνθετου ατομικού. Η Ελληνίδα πρωταθλήτρια πήρε σε έδαφος 9.450 βαθμούς, άλμα 9.518, δίζυγο 9.562 και δοκό 9.687.
  • Η Αγη Κασούμη στη σκοποβολή με 576 πετυχημένες βολές στις 600 δεν κατάφερε να προκριθεί στον τελικό του σπορ πιστολιού. Τώρα θα διεκδικήσει μια από τις θέσεις 15 - 19.
  • Στο πινγκ πονγκ ο Ντανιέλ Τσιόκα έχασε στο δεύτερο αγώνα του από τον Κινέζο Τάο Γουάνκ με 2 - 0 (21 - 19, 21 - 11). Ο Καλίν Κρεάνκα έπαιζε τις πρώτες πρωινές ώρες με τον Νιγηριανό Τοριόλα.
  • Την ήττα γνώρισαν και στο διπλό του τένις οι Παπαδάκη,Ζαχαριάδου,από τις Ταϊλανδέζες Σάνγκαραμ, Τανασουγκάρν, με 2 - 1 (6 - 2, 6 - 7, 6 - 2).
  • Λόγω κόπωσης η Τόνια Μαχαίρα δεν "έπεσε" χτες στα 50 μ. ελεύθερο. Οι Καρυστινού,Αδαμίδης,που κολύμπησαν, δεν κατάφεραν κάτι αξιόλογο. Η πρώτη στα 200 μ. πεταλούδα κατατάχτηκε 29η με χρόνο 2.20.57 και ο δεύτερος στην ίδια απόσταση του ύπτιου 37ος με 2.10.22.