Σελίδα 24
ΜΠΑΣΚΕΤ
Ωρα για προπόνηση

Σε ρυθμό ρελαντί η Εθνική μας κέρδισε την αδύναμη Ν. Κορέα με 108 - 86

Σε ρυθμό ρελαντί η Εθνική ομάδα του μπάσκετ νίκησε άνετα τη Ν. Κορέα με 108 - 86 και τώρα περιμένει το αυριανό ματς με την Αυστραλία, ώστε να μάθει αν θα αντιμετωπίσει στην επόμενη φάση τη Λιθουανία ή την Κροατία. Ο αγώνας δεν αντέχει σε κριτική, όμως σίγουρα ο Μάκης Δενδρινός θα πρέπει να έβγαλε χρήσιμα συμπεράσματα από τις εφεδρείες που έδειξαν να είναι σε πολύ καλή αγωνιστική κατάσταση τώρα που αρχίζουν τα δύσκολα και ο πάγκος θα παίξει καθοριστικό ρόλο. Μόνο στα πρώτα δέκα λεπτά άντεξαν οι Κορεάτες και ήταν κοντά στο σκορ. Οι παίκτες της Ελλάδας μια κλάση ανώτεροι και με το αβαντάζ του ύψους αύξησαν τη διαφορά μέχρι και 18 πόντους (51 - 33) για να κλείσει το ημίχρονο με 56 - 44.

Στην επανάληψη ο ομοσπονδιακός τεχνικός χρησιμοποίησε όλα τα πιθανά σχήματα και σίγουρα έβγαλε θετικά συμπεράσματα. Από την Εθνική μας που έδειξε ότι αγώνα με τον αγώνα είναι συνεχώς βελτιωμένη, αρκετοί παίκτες διακρίθηκαν. Πρώτος αναμφίβολα ο Γιώργος Σιγάλας, που ήταν και ο κορυφαίος σκόρερ με 22 πόντους. Ο πλουραλισμός στην επίθεση ήταν εντυπωσιακός. Αλβέρτης, Οικονόμου, Φασούλας, Αγγελίδης και Παπανικολάου με διψήφιο νούμερο πόντων. Στην αντίπερα όχθη οι Κορεάτες που έπαιξαν γρήγορο μπάσκετ είχαν κορυφαίο τον Χιούν με 20 πόντους και τον... "τριποντάκια" Μουν με 17.

Στον άλλο αγώνα του ομίλου μας η Αυστραλία κέρδισε το Πουέρτο Ρίκο με 101 - 96 με 29 πόντους του γνωστού μας από το πέρασμά του στον Απόλλωνα Πάτρας, Αντριου Γκέιτζ.

ΕΛΛΑΔΑ: Μπακατσιάς 6, Παταβούκας 2, Γιαννάκης 2, Παπανικολάου 14, Σιγάλας 22 (2 τρ.), Κακιούσης 1, Αλβέρτης 20 (4 τρ.), Οικονόμου 13, Αγγελίδης 10, Φασούλας 10, Ρετζιάς 8.

Ν. ΚΟΡΕΑ: Λι 3, Χι 5, Γιαγκ 2, Χιούν 20, Χουρ 12 (1 τρ.), Μουν 17 (4 τρ. ), Τσο 2, Τσουν 10, Γιούνγκ 15 (3 τρ.), Οχ.