Ο "γκεμπελίσκος" της Χαρ. Τρικούπη χτύπησε πάλι: "Τα διλήμματα είναι υπαρκτά. Θα επαναλαμβάνονται κάθε μέρα, κάθε ώρα, κάθε λεπτό μέχρι και την Κυριακή το βράδυ".
Δε διαφωνούμε, με μία μόνο διαφορά. Να θέσουμε τα πραγματικά διλήμματα: "Συντήρηση, δηλαδή ΠΑΣΟΚ και ΝΔ ή πρόοδος και θετικές λύσεις για το λαό, δηλαδή ΚΚΕ".
"Χαμένη ψήφος είναι ψήφος που χαρίζεται στο ΠΑΣΟΚ και τη ΝΔ. Αληθινά κερδισμένη είναι η ψήφος στο ΚΚΕ".
"Θα ψηφίσετε αυτούς που σας κορόιδεψαν, σας μαύρισαν τη ζωή, όπως το ΠΑΣΟΚ και τη ΝΔ, ή το ΚΚΕ που είναι διαρκώς και με συνέπεια στο πλευρό των εργαζομένων;".
"Θα ψηφίσετε αυτούς που σκύβουν τη μέση στις Βρυξέλλες και τις ΗΠΑ και ξεπουλάνε τα εθνικά συμφέροντα ή αυτούς που αντιπαλεύουν τη νέα τάξη των ιμπεριαλιστών".
"Θα ψηφίσετε αυτούς που από τη Δευτέρα θα σας ρημάξουν ή αυτούς που θα αντισταθούν στην αντιλαϊκή λαίλαπα;".
"Θα επιτρέψετε να χρησιμοποιηθεί η ψήφος σας ως άλλοθι για αντιλαϊκά μέτρα από τη Δευτέρα ή θα ενισχύσετε το ΚΚΕ για να έχετε ένα στήριγμα και αποκούμπι στην αντιλαϊκή επίθεση".
Ας μην αμφιβάλλει ο Λαλιώτης ότι αυτά τα διλήμματα θα τα θέτουν οι κομμουνιστές κάθε ώρα, κάθε λεπτό μέχρι την ολοκλήρωση της ψηφοφορίας.