Παρασκευή 13 Γενάρη 1995
ΕΥΡΩΠΑΙΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΜΠΑΣΚΕΤ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ - ΕΦΕΣ 56-79
Ανώμαλη προσγείωση στο Φάληρο

Η Εφες έκοψε τα φτερά του Ολυμπιακού, παγιδεύοντάς τον με άμυνα ζώνης

Σε ανώμαλη προσγείωση υποχρέωσε χτες η εκπληκτική Εφές Πίλσεν τον Ολυμπιακό νικώντας τον σε ρυθμό... προπόνησης 79-56! Ακόμη και ο πιο απαισιόδοξος φίλαθλος δεν μπορούσε να φανταστεί τέτοια εξέλιξη με το δεδομένο ότι οι Πειραιώτες στο πρώτο παιχνίδι στην Κωνσταντινούπολη είχαν κερδίσει με το εντυπωσιακό 77-42. Σίγουρα αυτός ο Ολυμπιακός δεν είχε καμία τύχη απέναντι στους παθιασμένους Τούρκους που μετά το 5' πήραν κεφάλι στο σκορ και το διατήρησαν με χαρακτηριστική άνεση μέχρι το τέλος, αυξάνοντας μάλιστα τη διαφορά. Ο Γιάννης Ιωαννίδης "παγιδεύτηκε" από την άμυνα ζώνης του Αϊντίν Ερς έκανε λάθος επιλογές σε άμυνα και επίθεση και έτσι ήρθε φυσιολογικά η ήττα. Ο Τζόνσον τραγική φιγούρα πέτυχε μόλις πέντε πόντους στην επανάληψη και ενώ το ματς είχε κριθεί. Οι ψηλοί είχαν χέρια που έτρεμαν και μόνο ο φιλότιμος Φράνκο Νάκιτς προσπαθούσε, μάταια όμως... Από την Εφές που "υπνώτισε" με το παιχνίδι της (σσ παλιομοδίτικο αλλά ουσιαστικό) πρώτος παίκτης ο Σαριτσά ενώ ακολούθησαν ο Οϊγκούτς και ο "εγκεφαλικός" Κορτσιάνι.

Στα περίεργα του αγώνα ο τραυματισμός στο 29 δευτερόλεπτο του πρώτου διαιτητή Σλοβένου Ρεμς που σε σύγκρουσή του με τον Μπακατσιά υπέστη ρήξη αχίλλειου τένοντα. Αποτέλεσμα ήταν το ματς να διακοπεί για δεκαπέντε λεπτά, να ξεκινήσει με ένα διαιτητή τον Λιθουανό Μπραζάουσκας και εννιά λεπτά πριν τη λέξη του πρώτου μέρους να σχηματιστεί δυάδα με την προσέλευση του Πολωνού Ζιχ που ήρθε... βολίδα από τα Λιόσια όπου νωρίτερα είχε σφυρίξει τη γυναικεία ομάδα του Σπόρτιγκ. Στα μελανά σημεία του αγώνα ήταν η ρίψη αντικειμένων όταν αποχωρούσαν οι Τούρκοι παίκτες. Μετά σου λέει ελληνική φιλοξενία...

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Βολκόφ 8, Τζόνσον 4 (1 τρ.), Νάκιτς 26 (2 τρ.), Φασούλας 12, Τάρλατς 6, Μπακατσιάς, Τόμιτς, Λημνιάτης, Σταμάτης.

ΕΦΕΣ ΠΙΛΣΕΝ: Τουρκσάν 5, Κορτσιάνι 16, Αϊντίν 14 (1 τρ.), Γκίρκιν 2, Κρος 8, Οϊγκούτς 16, Σαριτσά 28.

Η σοβαρότητα αμείβεται (1998-10-24 00:00:00.0)
Χωρίς περιθώριο λάθους... (1998-02-19 00:00:00.0)
Εξώδικο στο εξώδικο (1997-09-17 00:00:00.0)
Τάρλατς αλά... ΝΒΑ (1996-04-20 00:00:00.0)
Η επιστροφή του Βολκόφ (1995-03-15 00:00:00.0)
Διά χειρός Τάρλατς (1995-01-20 00:00:00.0)