Σελίδα 30
ΑΛΜΠΑ - ΑΕΚ 60 - 67
Το καλύτερο τέλος

Στην τελευταία αγωνιστική η ΑΕΚ άρπαξε την πρώτη θέση του ομίλου

Το καλύτερο το επιφύλασσε για το τέλος η ΑΕΚ. Ετσι χτες στο Βερολίνο, όπου αντιμετώπισε την Αλμπα, κατάφερε να πάρει αυτό που ήθελε. Το ροζ φύλλο του αγώνα, αφού οι παίκτες της Ενωσης κάνοντας το καλύτερο παιχνίδι τους μέχρι τώρα στην Ευρωλίγκα επικράτησαν της γερμανικής ομάδας με 66 - 60. Μια νίκη που ήταν ο μόνος στόχος της ΑΕΚ, αφού της δίνει την πρώτη θέση στον όμιλο λόγω καλύτερης διαφοράς από την Τιμσίστεμ Μπολόνια.

Τώρα η ΑΕΚ θα αντιμετωπίσει στην επόμενη φάση πιο εύκολες ομάδες, αφού στο δρόμο της θα βρεθούν η Παρτιζάν Βελιγραδίου, η Ούλκερ από την Τουρκία και η Χάποελ Ιερουσαλήμ.

Οι παίκτες της Ενωσης, ξέροντας από πριν ότι όποιος χάσει χάνεται, μπήκαν δυνατά στο παιχνίδι επιβάλλοντας το ρυθμό τους και πέρασαν μπροστά στο σκορ με 13 - 15 (12.48 πριν το ημίχρονο) χάρη στην πολύ καλή απόδοση του Λάσα στην επίθεση και του νεαρού Τσακαλίδη στην άμυνα, όπου έλεγχε τα ριμπάουντ.

Στην επανάληψη οι Γερμανοί κατάφεραν να ισορροπήσουν το παιχνίδι και μειώνοντας σε 52 - 57 (2.38 πριν τη λήξη του αγώνα).

Ομως απ' ό,τι φάνηκε το πάθημα από την Τσιμπόνα έγινε μάθημα για τους παίκτες της ΑΕΚ, που με ψυχραιμία και ευστοχία στις βολές στα τελευταία δευτερόλεπτα έφτασαν στη νίκη.

ΑΛΜΠΑ: Ροντλ 3, Χάρνις 3, Πέσιτς 9, Βελπ 5, Αριγκάμπου 6, Χαρντγκ 9, Αλέξις 18, Καράσεφ 10,

ΑΕΚ: Κολντμπέλα 8, Λάσα 15, Πρέλεβιτς 13, Χατζής 8, Λάρσεν 6, Κακιούζης 4, Τσακαλίδης, Αντερσεν 2, Αλεξάντερ 11.

Ανοιχτοί λογαριασμοί (2000-03-23 00:00:00.0)
Προβάδισμα η ΑΕΚ (2000-03-03 00:00:00.0)
Θρίλερ στο «Ιβανώφειο» (2000-01-27 00:00:00.0)
Νίκη από τον πάγκο (1998-05-14 00:00:00.0)
Ετοιμάζεται για Βαρκελώνη (1998-03-27 00:00:00.0)
Το χρήμα δε φέρνει την... επιτυχία (1998-02-03 00:00:00.0)