Σπουδαία διεθνή επιτυχία σημείωσαν οι Εληνες πρωταθλητές πίστας στην ποδηλασία, οι οποίοι είναι μέσα στους 15 κορυφαίους του κόσμου για τη χρονιά που πέρασε.
Συγκεκριμένα ,όπως ανακοίνωσε η Παγκόσμια Ομοσπονδία Ποδηλασίας οι Εληνες πρωταθλητές Γιώργος Χειμωνέτος, Δημήτρης Γεωργαλής και Λάμπρος Βασιλόπουλος κατάφεραν με τις επιδόσεις τους να πλασαριστούν στην πρώτη 15άδα του κόσμου: ο Δημήτρης Γεωργαλής κατέλαβε την 9η θέση με 680 βαθμούς, ο Γιώργος Χειμωνέτος ήρθε 11ος με 585 βαθμούς και ο Λάμπρος Βασιλόπουλος 14ος με 539 βαθμούς.