Κυριακή σήμερα και ο Μάης τελειώνει πιο χαμογελαστός, πιο ξανθός, πιο φωτεινός από την αρχή της φετινής ζωής του. Μήνας ερωτικός, μήνας μυρωμένος, μήνας της εργατιάς, μήνας της μητέρας, μάς αποχαιρετά με μια καλή ταινία. Μια ταινία ευχάριστη, με κοινωνικά μηνύματα, κάπου δραματικά, κι άλλες στιγμές γίνεται ευχάριστη και γοητευτική. Πρόκειται για τη δημιουργία του Λόρενς Κάστναν "Αταίριαστοι εραστές",που θα παρουσιάσει η ΕΤ - 1 στις 21.50, βασισμένο στο εξαιρετικό μυθιστόρημα της Αν Τάιλερ. Η υπόθεση έχει κάπως έτσι. Ενα ζευγάρι χωρίζει μετά το θάνατο του μονάκριβου παιδιού τους. Η σύζυγος εγκαταλείπει το απομονωμένο σπίτι αφήνοντας μόνον τον ολιγόλογο άνδρα της με το σκύλο της. Εκείνος, που είναι το ίδιο συγκλονισμένος, ίσως και περισσότερο, από την τρομερή απώλεια, έχει το μειονέκτημα ότι δεν μπορεί να εκφράσει τα αισθήματά του, τη λύπη του. Είναι πολύ δύσκολο για εκείνον να επικοινωνήσει, να εκφραστεί. Η δουλιά του είναι να γράφει οδηγούς ταξιδιών για επιχειρηματίες που μισούν τα ταξίδια. Τους προσφέρει συμβουλές για να αισθάνονται όσο το δυνατόν περισσότερο "σπίτι" τους και όταν επισκέπτεται μέρη όπως το Παρίσι π. χ. δε γράφει τόσο πολύ για τον Πύργο του Αϊφελ όσο για τα υδραυλικά του μπάνιου του ξενοδοχείου όπου τους προτείνει να καταλύσουν. Μια μέρα που πρέπει να φύγει για ταξίδι, συνειδητοποιεί ότι δεν μπορεί να το κουνήσει αν δε βρει ένα "ξενοδοχείο" να αφήσει το τετράποδο βασανιστή του. Το σκύλο του, που κάθε μέρα του προκαλεί κι από ένα επεισόδιο, κάτι που εκείνος προσπαθεί να αποφύγει σαν τον διάολο. Μα ποιος θα δεχτεί να φιλοξενήσει ένα τόσο κακομαθημένο ζώο; Τελικά, θα βρεθεί μια πανσιόν για τετράποδα στην οποία εργάζεται μια πανέξυπνη, σχεδόν αμόρφωτη κοπέλα, με φωτεινό χαμόγελο, με σοσονάκια και με αστείο πρόσωπο, που ξέρει να επικοινωνεί με ζώα και με δύσκολους ανθρώπους. Ενας έρωτας θα αναπτυχθεί ανάμεσα, στους μέχρι πρότινος, άγνωστους εραστές της ζωής, ένας έρωτας αταίριαστος που θα αποδείξει ακριβώς το αντίθετο. Μια αισιόδοξη νότα σε μια πικρή ιστορία. Με τους: Γουίλιαμ Χαρτ, Κάθλιν Τέρνερ, Τζίνα Ντέβις.