Τετάρτη 5 Αυγούστου 1998
Σελίδα 22
ΗΠΑ - ΙΣΠΑΝΙΑ 75-73
"Τρίποντη" νίκη

Οσοι παρακολούθησαν τα μεσάνυχτα της Δευτέρας τον αγώνα ΗΠΑ - Ισπανίας κατά 99% είδαν και τον αντίπαλο της ελληνικής ομάδας στην προημιτελική φάση. Οι Αμερικανοί υπερέβαλαν εαυτούς για να σταματήσουν το αήττητο των Ισπανών. Οι Ιβηρες... έβαλαν τρικλοποδιά στην Αμερικανούς στο 1ο εικοσάλεπτο με την άμυνα ζώνης που εφάρμοσαν και προηγήθηκαν 42-31. Στην επανάληψη δεν προστατεύτηκαν από τα 6.25 μέτρα. Οι Αμερικανοί με 11/24 τρίποντα πήραν τη νίκη με 75-73. Οι Ισπανοί είχαν την τελευταία επίθεση και διαμαρτύρονται ότι δε δόθηκε φάουλ που έγινε στην προσπάθεια του Ερέρος να στείλει το παιχνίδι στην παράταση.

ΗΠΑ: Χόκινς 2, Γκάρις 11 (1), Σάσερ, Κινγκ 9 (1), Εντουαρντς, Ολιβερ 17 (5), Αλέξις 10 (3), Τζ. Κινγκ 5, Γουντ 3 (1), Αμάγια 6, Μίλερ 12.

ΙΣΠΑΝΙΑ: Αζόφρα, Ορένγκα 5, Ροντρίγκες 5, Ντε λα Φουέντε 6, Ερέρος 27(3), Παραϊδο 8 (2), Ντε Μιγκέλ 7, Ρέγιες 10, Ντουένιας 5.