Τετάρτη 5 Αυγούστου 1998
ΙΣΠΑΝΙΑ - ΛΙΘΟΥΑΝΙΑ 86-80 (75-75)
Με ηγέτη τον Ερέρος

Η Ισπανία του Λόλο Σάινθ που εντυπωσιάζει ως τώρα σ' αυτό το Μουντομπάσκετ, επικράτησε χτες της Λιθουανίας 86-80 στην παράταση και τώρα περιμένει με ανεβασμένο ηθικό του αντίπαλό της στα προημιτελικά.

Ο Αλμπέρτο Ερέρος, πραγματική "καλαθομηχανή" με 27 πόντους (4 τρίποντα) "εκτέλεσε" τη Λιθουανία που παρέδωσε... πνεύμα στην παράταση.

Το ματς είχε έντονο σασπένς, αφού αν και οι δυο μονομάχοι κατάφερναν να παίρνουν διαφορές μέχρι και 10 πόντους, δεν είχαν το καθαρό μυαλό να τις κρατήσουν. Στο ημίχρονο οι Ιβηρες ήταν μπροστά στο σκορ με 43-40. Το δεύτερο ημίχρονο βρήκε βελτιωμένη την παρέα του Αρτούρας Καρνισόβας και έτσι σ' ένα χιτσκοκικό φινάλε, το ταμπλό του ΣΕΦ έγραψε 75-75. Στην πεντάλεπτη παράταση οι νικητές παρουσιάστηκαν περισσότερο αποφασισμένοι και δίκαια πήραν τη νίκη.

Από τους Λιθουανούς, όσο ο Καρνισόβας ήταν "ζεστός" υπήρχε αξιόπιστη λύση. Στα δύσκολα όμως ο σούπερ σταρ λύγισε από την κούραση και την εξοντωτική άμυνα. Μετά το τέλος του αγώνα ο τεχνικός ηγέτης της Ισπανίας, Λόλο Σάινθ, δήλωσε: "Ηταν μια πολύ σημαντική νίκη κόντρα σε μια μεγάλη ομάδα, όπως είναι η Λιθουανία. Δεν ξεκινήσαμε καλά όμως στη συνέχεια βρήκαμε τη δύναμη και το θάρρος, ώστε να επικρατήσουμε. Βασικός μας στόχος παραμένει να μαχόμαστε και να πείσουμε τους εαυτούς μας ότι έχουμε μια άξια ομάδα".

Από την πλευρά του ο Λιθουανός προπονητής ήταν πιο ουσιαστικός: "Ολοι οι αντίπαλοι είναι δύσκολοι στην οκτάδα. Ομως θα ήθελα να αποφύγουμε Γιουγκοσλαβία και Ελλάδα".

Χωρίς προβλήματα η διαιτησία των Καζάρο - Κορομηλά.

ΙΣΠΑΝΙΑ: Ανγκούλο 9, Ορένγκα 8, Ροντρίγκες 7 (1 τρ.), Χιμένεθ 6, Ντελαφουέντε 2, Ερέρος 27 (4 τρ.), Ντε Μιγκέλ 8, Ρέγες 19, Ντουένας, Παραϊδο, Ροντίγια.

ΛΙΘΟΥΑΝΙΑ: Γιασικεβίτσιους 10 (2 τρ.), Ζουκάουσκας 6, Μασιούλις 8, Στόμπεργκας 9 (1 τρ.), Λουκμίνας 6 (2 τρ.), Αντομάιτις 8, Καρνισόβας 20 (3 τρ.), Εϊνίκις 7, Πρασκεβίτσιους 6, Πατσέσας, Μασκουλιόνις.