Παρασκευή 16 Οχτώβρη 1998
Σελίδα 27
ΠΑΓΚΟΣΜΙΟ ΣΧΟΛΙΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ
Ελληνικές επιτυχίες

Ελπιδοφόρα μηνύματα για το μέλλον του ελληνικού αθλητισμού έστειλαν από τη Σαγκάη οι Ελληνες αθλητές που αγωνίζονται στο Παγκόσμιο Σχολικό Πρωτάθλημα. Ενα χρυσό και ένα ασημένιο μετάλλιο ήρθαν να δικαιώσουν την υπερπροσπάθεια του Φ. Σγούρου στο άλμα επί κοντώ, όπου με 4.90 κατάφερε να αναρριχηθεί στην 1η θέση του αγωνίσματος, όπως και του Π. Μπαχαρίδη, ο οποίος κατέκτησε την 2η θέση στη σφαιροβολία, με 19.53μ. Οι θέσεις που κατέκτησαν οι υπόλοιποι αθλητές μας στα αγωνίσματα είναι οι εξής: ΑΓΟΡΙΑ: Αλμα επί Κοντώ: Μ. Ευαγγέλου 4ος (4.70), Σφαιροβολία: Ε. Βενιέρης 7ος (15.47), 1.500μ. στιπλ: Χ. Μερούσης 4ος (4:17.57), Δ. Σπηλιόπουλος 6ος (4:22.96), 5.000μ. βάδην: Γ. Παπαρούπας 5ος (22:50.28), Μ. Ελπιδοφόρου 7ος (24:53.33), ΚΟΡΙΤΣΙΑ: Δισκοβολία: Μ. Ζωτίδου 6η (40.78μ.), 400μ.: Γ. Αντωνοπούλου 8η (59.38), 100μ. εμπόδια: Χ, Ξυπόλητου 5η (15.08),

Ο. Τσομπανίδη 5η (15.35).

Καλή παρουσία είχαν όμως και οι κολυμβητές/τριές μας στους αγώνες, που στα αγωνίσματα του υγρού στίβου κατέλαβαν τις εξής θέσεις: ΑΓΟΡΙΑ: 400μ. ελεύθερο: Α. Κόκκινος 6ος (4:08.97), 100μ. ύπτιο (τελικός): Α. Κωνσταντακόπουλος 6ος (1:01.21),4χ100 Μεικτής αγοριών: Κωνσταντακόπουλος, Παναγιωτόπουλος, Μπαρλάς, Τσαγκαράκης 6η θέση (4:06.07), ΚΟΡΙΤΣΙΑ: 200μ. ύπτιο: Κ. Μπλιάμου 5η (2:24.99), 100μ. πρόσθιο: Β. Καβαρνού 4η (1:17.23), Μεικτής κοριτσιών: Νιαγκουάρα, Καβαρνού, Αναστασιάδου, Μελαχροινού 8η θέση (4:38.88).

Στην ενόργανη γυμναστική η Εθνική ομάδα του σύνθετου ατομικού κατέλαβε την πέμπτη θέση αφού συγκέντρωσε 194,90 βαθμούς. Την Εθνική μας ομάδα αποτελούσαν οι Νάκος, Μάρας, Φανδρίδης, Ράγιας, Ξυλογιάννης και Καράμπαλης. Παράλληλα, τρεις αθλητές μας πήραν την πρόκριση για τα τελικά των οργάνων, ο Χρήστος Φανδρίδης που θα αγωνιστεί στο άλμα, ο Βλάσης Μάρας στο δίζυγο, μονόζυγο, κρίκους και πλάγιο ίππο, καθώς και ο Αλέξανδρος Ξυλογιάννης στον τελικό του εδάφους.