ΠΑΓΚΟΣΜΙΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΒΟΛΕΪ
Οδυνηρή ήττα

Κακή η Εθνική έχασε 3-0 από τους Αμερικανούς. Σήμερα με Ουκρανία

ΧΑΜΑΜΑΤΣΟΥ (Γ. ΤΖΟΥΣΤΑΣ).-

Οδυνηρή ήττα με 3-0 υπέστη χτες από τις ΗΠΑ, η εθνική ομάδα βόλεϊ ανδρών στο 6ο παιχνίδι της, για τη Β' φάση του παγκόσμιου πρωταθλήματος στην Ιαπωνία που ήταν ιδιαίτερα επεισοδιακό. Τα σετ: 15-9 σε 49' λεπτά, 15-11 σε 34' και 15-11 σε 34'.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με άσχημους οιωνούς για την ελληνική ομάδα, καθώς τόσο ο Βασίλης Κουρνέτας, όσο και ο Ακης Χατζηαντωνίου αισθάνθηκαν έντονες ενοχλήσεις. Ετσι ο Κουρνέτας δε χρησιμοποιήθηκε καθόλου, ενώ ο Χατζηαντωνίου αναγκάστηκε να αποχωρήσει στο δεύτερο σετ.

Στα προβλήματα προστέθηκε και ο τραυματισμός του Αντώνη Κοβάτσεφ στη διάρκεια του πρώτου σετ. Ο διαγώνιος της Εθνικής υπέστη διάστρεμμα στο πόδι και αποχώρησε για να αντικατασταθεί από τον Ηλία Γραμματικόπουλο.

Αυτό όμως δεν ήταν το μόνο επεισόδιο στο πρώτο σετ. Συγκεκριμένα, ενώ το σκορ ήταν 12-9, η γραμματεία ειδοποίησε τους διαιτητές Γκιμαρά (Βραζιλία) και Στογιάνοφ (Βουλγαρία) πως οι Αμερικανοί είχαν κάνει λάθος αλλαγές κεντρικών. Η ελληνική ομάδα ζήτησε και ορθώς την αλλαγή του σκορ σε 11-10, αφού μετά τη λάθος αλλαγή οι ΗΠΑ είχαν κερδίσει έναν πόντο και η Εθνική είχε εκτελέσει ένα σερβίς.

Το παιχνίδι διακόπηκε για 15 λεπτά η ελληνική αποστολή επέβαλε ένσταση η οποία αναγνωρίστηκε από την επιτροπή της Παγκόσμιας Ομοσπονδίας, αλλά από τους κανονισμούς δεν προβλέπεται επανάληψη του παιχνιδιού. Στο δεύτερο σετ τα προβλήματα που είχε από την αρχή η ελληνική υποδοχή συνεχίστηκαν, με αποτέλεσμα οι Αμερικανοί να τα εκμεταλλευτούν και να φθάσουν στη νίκη.

ΕΛΛΑΔΑ: Γκιούρδας 6+14, Χατζηαντωνίου 0+5, Αγγελίδης 3+15, Τσακιρόπουλος 1+10, Μποζίδης 3+1, Κοβάτσεφ 1+6 (Γραμματικόπουλος 3+14, Χριστοφορίδης 0+3, Μητρούδης 3+7, Μιχαλόπουλος). ΗΠΑ: Ντολ 4+2, Λάμπερτ 12+16, Σόρενσον 6+16, Χοφ 5+17, Νάιγκαρτ 5+13, Μπάρνετ 8+9 (Ρομάνο, Μακάου, Σάλιβαν). Σήμερα η Εθνική μας αντιμετωπίζει την Ουκρανία.

Στους υπόλοιπους αγώνες του ομίλου είχαμε: Κίνα - Ουκρανία 3-1, Γιουγκοσλαβία - Ιταλία 3-0, Ρωσία - Ολλανδία 3-0. Στον άλλο όμιλο σημειώθηκαν τα αποτελέσματα: Κούβα - Ισπανία 3-2, Βραζιλία - Αργεντινή 3-1, Βουλγαρία - Νότια Κορέα 3-1, Καναδάς - Ιαπωνία 3-1.