Η αλήθεια, για την ουσία της αντιπαράθεσης ανάμεσα στην ηγεσία της ΝΔ και την κυβέρνηση του ΠΑΣΟΚ, είναι πως τα πυρά που ανταλλάσσουν μεταξύ τους είναι άσφαιρα. Προσπαθούν μ' αυτό τον τρόπο να κρύψουν το γεγονός ότι έχουν την κύρια και αποκλειστική ευθύνη για όλα τα μεγάλα προβλήματα, που μαστίζουν την ελληνική οικονομία για την περίοδο της τελευταίας 25ετίας. Αξίζει, μάλιστα, να σημειωθεί πως τόσο οι κυβερνήσεις της ΝΔ όσο και του ΠΑΣΟΚ άφησαν τα μεγάλα προβλήματα της ελληνικής οικονομίας να διογκώνονται και αξιοποίησαν αυτά τα προβλήματα για να δικαιολογούν τις γαλαζοπράσινες κυβερνητικές πολιτικές μονόπλευρης λιτότητας σε βάρος των εργαζομένων, από τις οποίες θησαυρίζουν οι πολυεθνικές και οι συνεταίροι τους στην Ελλάδα από τα παλιά και νέα "τζάκια".
* * *
* * *
Αν κάποιος συγκρίνει τις εξελίξεις που σημειώθηκαν στην τελευταία οκταετία (1990 - 1998), θα διαπιστώσει πως τόσο οι κυβερνήσεις της ΝΔ (Απρίλης 1990 - Οκτώβρης 1993) όσο και η κυβέρνηση του ΠΑΣΟΚ (από τον Οκτώβρη του 1993 μέχρι σήμερα), έχουν να παρουσιάσουν "πλούσιο έργο" στη μείωση του κράτους στους πιο πάνω τομείς και στην αύξηση της "ιδιωτικής πρωτοβουλίας" και της κερδοσκοπικής ασυδοσίας των κάθε είδους μεγαλοεπιχειρηματιών. Θα ήμασταν, μάλιστα, άδικοι αν δε σημειώναμε πως το "έργο" που έχουν να παρουσιάσουν οι κυβερνήσεις του ΠΑΣΟΚ, στην επιβολή της πολιτικής των ιδιωτικοποιήσεων, είναι πολύ πιο "πλούσιο" σε σχέση με εκείνο της ΝΔ. Αν το έργο της ΝΔ ήταν σχετικά φτωχό στον τομέα "αποκρατικοποιήσεων" (ξεχωρίζουν μόνο η εκποίηση της ΑΓΕΤ και των Ναυπηγείων Ελευσίνας), το έργο του ΠΑΣΟΚ είναι πολύ πιο "πλούσιο". Μέσα στα 4 τελευταία χρόνια, οι κυβερνήσεις του ΠΑΣΟΚ κατάφεραν να ξεπουλήσουν κοντά στο 40% των μετοχών του ΟΤΕ, το 23% του ομίλου επιχειρήσεων "Ελληνικά Πετρέλαια", τα Μεταλλεία Χρυσού Κασσάνδρας, 4 κρατικές τράπεζες κλπ., ενώ ετοιμάζεται να ξεπουλήσει το 1999 την Εμπορική και την Ιονική Τράπεζα, τα Καταστήματα Αφορολόγητων Ειδών και μια σειρά άλλες ΔΕΚΟ.
Η ΝΔ δηλώνει πως, αν αυτή έρθει στην κυβέρνηση, θα ξεπουλήσει ταχύτερα την κρατική περιουσία (που δημιουργήθηκε με τον ιδρώτα και το υστέρημα του ελληνικού λαού), ενώ η κυβέρνηση του ΠΑΣΟΚ, διά στόματος υπουργού Εθνικής Οικονομίας Γ. Παπαντωνίου, δηλώνει... περήφανη και "ικανοποιημένη" από τη μέχρι σήμερα πορεία ιδιωτικοποιήσεων. Προαναγγέλλοντας την απόφαση της κυβέρνησης να πουλήσει και το 25% των μετοχών της "Ολύμπικ Κέτερινγκ" μέσω χρηματιστηρίου, ο υπουργός δήλωνε την περασμένη βδομάδα πως "με αυτή τη μετοχοποίηση κλείνει ένας πρώτος κύκλος σημαντικών διαρθρωτικών αλλαγών". Και κάνοντας ένα συνοπτικό απολογισμό του κυβερνητικού έργου στην επιβολή της πολιτικής, που ονόμασαν "λιγότερο κράτος" κατά το 1998, ομολόγησε πως "σε διάστημα ενός εννιαμήνου πραγματοποιήθηκαν 7 μετοχοποιήσεις και ιδιωτικοποιήσεις, ψηφίστηκαν 2 σημαντικά νομοσχέδια για τα εργασιακά και το ασφαλιστικό, ενώ εγκρίθηκαν και εφαρμόζονται τα προγράμματα εξυγίανσης της "Ολυμπιακής Αεροπορίας", του ΟΣΕ και των Αστικών Συγκοινωνιών"...
* * *
Με βάση την παραπάνω εκτίμηση και το γεγονός ότι η κυβέρνηση συνεχίζει την εφαρμογή της ίδιας αντιλαϊκής πολιτικής - με τις "πλάτες" της ΝΔ - τίθεται το ερώτημα: Μήπως είμαστε άξιοι της τύχης μας; Μήπως, εκτός από τη "θεία" υπομονή των ανθρώπων, έχει φτάσει προ πολλού η ώρα να δούμε και τη μεγάλη οργή τους;
Λάμπρος ΤΟΚΑΣ
: Με την αντιπαράθεση αυτή, ΠΑΣΟΚ και ΝΔ προσπαθούν να κρύψουν την ουσία, που είναι ότι τόσο οι "γαλάζιες" όσο και οι "πράσινες" ιδιωτικοποιήσεις, όπως και οι αντίστοιχες εισοδηματικές πολιτικές λιτότητας, είναι σε βάρος του λαού και πλήττουν εξίσου τους μισθωτούς, τους συνταξιούχους, τους αυτοαπασχολούμενους αγρότες - επαγγελματίες - βιοτέχνες και εμπόρους, ανεξαρτήτως αν είναι "πράσινοι" ή "μπλε" ή "ροζ" ή "κόκκινοι"