ΟΙ ΚΟΡΥΦΑΙΟΙ ΤΟΥ '98
Σαμπάνης, Βασδέκη και Εθνική Ελπίδων

Η άρση βαρών, ο στίβος και το ποδόσφαιρο ήταν τα τρία αθλήματα που είχαν την τιμητική τους στο ετήσιο δημοψήφισμα του Πανελληνίου Συνδέσμου Αθλητικού Τύπου (ΠΣΑΤ) που διεξήχθη για 45η φορά με ψηφοφορία ανάμεσα στα μέλη του Συνδέσμου.

Αυτοί που συγκέντρωσαν τη μεγαλύτερη προτίμηση των ψηφοφόρων - αθλητικών συντακτών ήταν ο αρσιβαρίστας Λεωνίδας Σαμπάνης, η τριπλουνίστρια Ολγα Βασδέκη και η Εθνική Ελπίδων στο ποδόσφαιρο.

Ο Λεωνίδας Σαμπάνης συγκέντρωσε 1.282 ψήφους αφήνοντας στη δεύτερη θέση τον πρώτο σκόρερ της Ευρώπης Νίκο Μαχλά με 1.110 ψήφους και τρίτο τον συναθλητή του Πύρρο Δήμα με 719 ψήφους. Υπενθυμίζεται ότι ο Σαμπάνης πραγματοποίησε σπουδαία εμφάνιση στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα της Φινλανδίας, όπου κατέκτησε τρία χρυσά μετάλλια στην κατηγορία των 62 κιλών (147,5 αρασέ - 172,5 αρασέ - 320 σύνολο). Παράλληλα η επίδοση στο αρασέ αποτελεί παγκόσμιο ρεκόρ. Επίσης κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στο αρασέ και το ασημένιο στο ζετέ της ίδιας κατηγορίας στο Πανευρωπαϊκό Πρωτάθλημα., Στους ίδιους αγώνες ο Πύρρος Δήμας ήταν πρώτος στο σύνολο της κατηγορίας των 85 κιλών.

Στις γυναίκες η πρωταθλήτρια Ευρώπης στο τριπλούν Ολγα Βασδέκη πήρε άνετα την πρωτιά με 1.678 ψήφους (ποσοστό 98%) έναντι 1.029 της Κατερίνας Θάνου και τρίτη την Κατερίνα Κόφφα με 360 ψήφους. Η Βολιώτισσα αθλήτρια φέτος κατέκτησε και το χρυσό μετάλλιο στο τριπλούν στο Παγκόσμιο Κύπελλο του Γιοχάνεσμπουργκ σημειώνοντας και πανελλήνιο ρεκόρ με (14.55). Η Κατερίνα Θάνου που ήταν στη δεύτερη θέση πήρε το χάλκινο μετάλλιο στους Πανευρωπαϊκούς της Βουδαπέστης, ενώ έκανε και νέο πανελλήνιο ρεκόρ με (10.87). Η Κατερίνα Κόφφα στους Πανευρωπαϊκούς Αγώνες κλειστού στίβου κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο στα 200μ

Στα ομαδικά η Εθνική Ελπίδων χάρις στην πολύ καλή παρουσία της στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα που κατέλαβε την 2η θέση συγκέντρωσε 1.239 ψήφους έναντι 848 του πρωταθλητή Ολυμπιακού και 502 της Εθνικής ομάδας μπάσκετ που ήταν τέταρτη στο Μουντομπάσκετ.

Αναλυτικά η πρώτη δεκάδα και στις τρεις κατηγορίες είναι: ΑΝΔΡΕΣ: Λεωνίδας Σαμπάνης 1.282, Νίκος Μαχλάς 1.110, Πύρρος Δήμας 719, Κάχι Καχιασβίλι 400, Αγγελος Παυλακάκης 306, Χάρης Παπαδιάς 283, Ιωάννης Μελισσανίδης 246, Περικλής Ιακωβάκης 112, Ντέμης Νικολαϊδης 68, Νίκος Κακλαμανάκης 48.

ΓΥΝΑΙΚΕΣ: Ολγα Βασδέκη 1.678, Κατερίνα Θάνου 1.029, Μαρία Χριστοφορίδου 328, Ελένη Δρακάτου 262, Ελένη Δανιηλίδου 200, Αρτεμις Δάφνη 168, Κατερίνα Μπάση 86, Νίκη Σιδηροπούλου 80, Αγη Κασούμη 80.

ΟΜΑΔΙΚΑ: Εθνική Ελπίδων 1.239, Ολυμπιακός - Ποδόσφαιρο 848, Εθνική Μπάσκετ 502, Πανιώνιος - ποδόσφαιρο 364, ΑΕΚ - μπάσκετ 247, Εθνική Ολυμπιακού Σπριντ - ποδηλασία 207, Εθνική πόλο - γυναικών 156, Εθνική ανδρών άρσης βαρών 131, Ομάδα 4Χ100 ανδρών 130, Εθνική εφήβων - μπάσκετ 123.