Πέμπτη 18 Μάρτη 1999
ΚΥΠΕΛΛΟ ΟΥΕΦΑ
"Σίφουνας" η Πάρμα

Μαγική βραδιά πέρασε χτες στο γήπεδό της η Πάρμα, όπου στα προημιτελικά του Κυπέλλου ΟΥΕΦΑ συνέτριψε τη γαλλική Μπορντό με 6 - 0 (1 - 2) και πέρασε θριαμβευτικά στην ημιτελική φάση του θεσμού. Αντίθετα, η Μπολόνια κατάφερε να πάρει την πρόκριση με την "ψυχή στο στόμα", αφού η Λιόν αν και ήταν η νικήτρια με 2 - 0 (0 - 3), δεν μπόρεσε να στείλει το παιχνίδι στην παράταση, καθώς σε κρίσιμες στιγμές του παιχνιδιού έχασε κλασικές ευκαιρίες. Με "σύμμαχο" την ισοπαλία 0 - 0 (1 - 2), η Μαρσέιγ πήρε το εισιτήριο για την επόμενη φάση του Κυπέλλου ΟΥΕΦΑ, ενώ η αντίπαλός της Θέλτα δικαίωσε τον αποκλεισμό της αφού καθ' όλη τη διάρκεια του αγώνα ήταν κάτι παρακάτω του μετρίου. Η Ατλέτικο Μαδρίτης ήταν αυτή που έσωσε το ισπανικό γόητρο, αφού με δεύτερη νίκη επί της Ρόμα με 1 - 2 (1 - 2) σφράγισε την πρόκρισή της στην επόμενη φάση του Κυπέλλου, παίζοντας μάλιστα από το 28ο λεπτό με δέκα παίχτες.