Πέμπτη 22 Απρίλη 1999
Σελίδα 39
ΠΟΛΟ
"Σωτήρας" ο Αφρουδάκης

Με γκολ του διεθνή παίκτη η Βουλιαγμένη στην εκπνοή κέρδισε με 10 - 9 τον Ολυμπιακό

Ενα γκολ του Γιώργου Αφρουδάκη ενάμισι δευτερόλεπτο πριν το τέλος και της παράτασης έδωσε τη νίκη στη Βουλιαγμένη με 10 - 9 στον πρώτο τελικό του πρωταθλήματος της Α1 και έφερε τους "μπέμπηδες" ένα βήμα πριν την κατάκτηση και του φετινού τίτλου. Πάντως, και στους δυο αντιπάλους αξίζουν τα εύσημα αφού με την απόδοσή τους απέδειξαν ότι δικαίως θεωρούνται οι καλύτερες ομάδες αυτή τη στιγμή. Σε ένα αγώνα διαφήμιση για το άθλημα, όπου κυριάρχησε το πάθος και η ένταση, οι δυο ομάδες πάλεψαν εξίσου για τη νίκη με την ομάδα του Γιάννη Γιαννουρή να χαμογελάει τελευταία και αφού προηγουμένως χρειάστηκαν δυο τρίλεπτες παρατάσεις. Και αυτό γιατί η κανονική διάρκεια του παιχνιδιού βρήκε τους δυο αντίπαλους ισόπαλους 8 - 8, δείγμα του πόσο αμφίρροπο παιχνίδι έγινε.

Οι "ερυθρόλευκοι" ξεκίνησαν δυνατά το παιχνίδι στηριζόμενοι κυρίως στην πολύ καλή απόδοση των περιφερειακών και ειδικότερα του Χατζηθεοδώρου, αφού η κλειστή άμυνα της Βουλιαγμένης δεν επέτρεπε το παιχνίδι από τον φουνταριστό. Η ομάδα του Νίκολα Στάμενιτς προηγήθηκε με 2 - 1 στο πρώτο εννιάλεπτα αλλά οι γηπεδούχοι κατάφεραν να φέρουν το παιχνίδι στα ίσια στο τέλος της δεύτερης περιόδου αφού ισοφάρισε σε 4 - 4 με τον Κρεντέλ να πετυχαίνει 2 συνεχόμενα γκολ.

Από το τρίτο εννιάλεπτο και έπειτα σήμανε η ώρα του Γιώργου Αφρουδάκη, που έδωσε νέα επιθετική πνοή στους γηπεδούχους, οι οποίοι κατάφεραν να προηγηθούν με 6 - 5 αλλά ο Ολυμπιακός αντεπιτέθηκε και προηγήθηκε στην τελευταία περίοδο με 8 - 6. Με γκολ όμως του Κρεντέλ και του Αφρουδάκη η Βουλιαγμένη ισοφάρισε το σκορ οδηγώντας το παιχνίδι στην παράταση. Τα εννιάλεπτα του αγώνα ήταν: 1 - 2, 3 - 2, 2 - 1, 2 - 3, παράταση: 0 - 0, 2 - 1. Τα γκολ των νικητών πέτυχαν οι: Αφρουδάκης 5, Κρεντέλ 4, Μαυρωτάς 1. Για τον Ολυμπιακό τα γκολ πέτυχαν οι: Χατζηθεοδώρου 4, Θωμάκος 3, Αρόγιο 1, Κραβαρίτης 1.

Οι δυο ομάδες θα ξαναπαίξουν την Παρασκευή στον Πειραιά (17.00).