Τετάρτη 27 Σεπτέμβρη 2000
Πληγωμένος γίγαντας

Ο Κώστας Θάνος, αν και τραυματίας, κατάφερε να πάρει την 4η θέση στην ελληνορωμαϊκή πάλη

Πάλεψε αλλά τελικά δεν τα κατάφερε ο Κώστας Θάνος. Ομως και η τέταρτη θέση αποτελεί μεγάλη επιτυχία για τον Ελληνα παλαιστή

Τελικά ήταν παλικάρι... Ο Κώστας Θάνος προσπάθησε για το καλύτερο, όμως ο σοβαρός τραυματισμός του στον προκριματικό γύρο αποδείχτηκε μοιραίος για τον Καρδιτσιώτη παλαιστή, ο οποίος κατέλαβε τελικά την τέταρτη θέση. Το μετάλλιο στην πάλη δεν ήρθε, όμως ο Κώστας Θάνος έδειξε ότι μετά από δώδεκα χρόνια η Ελλάδα βρίσκεται και πάλι κοντά στο βάθρο. Ο Αμερικανός Γκάρετ Λόνεϊ κέρδισε με 3-1 στην παράταση τον πρωταθλητή μας και πήρε τελικά αυτός το χάλκινο μετάλλιο στα 97κ. Ο Κώστας Θάνος κράτησε στον πρώτο γύρο, όπου δεν υπήρξε σημείο (0-0), ενώ στο δεύτερο μπορεί να πήρε πρώτος σημείο, όμως στη συνέχεια ο Λόνεϊ κατάφερε να τελειώσει το γύρο με 2-1. Επειδή όμως οι κανονισμοί θέλουν τον αγώνα να λήγει με τρία σημεία ο αγώνας πήγε στην παράταση. Εκεί τελείωσαν όλα μιας και ο Λόνεϊ πήρε τον τελευταίο πόντο και το μετάλλιο. Ομως στο δεύτερο γύρο σε ένα τράβηγμα που έκανε ο Λόνεϊ χτύπησε στο μάτι τον Θάνο, που μαζί με το πρόβλημα στα πλευρά δεν μπόρεσε να βάλει την Ελλάδα και πάλι στο βάθρο.

Στα ημιτελικά ο Κιλιγκαρίδης

Ο Ανδρέας Κιλιγκαρίδης πραγματοποίησε καλή εμφάνιση στον προκριματικό των 1.000μ. απλού κανόε και κατάφερε να πάρει την πρόκριση για τον ημιτελικό. Ο Ελληνας πρωταθλητής κατέλαβε την 6η θέση στη 2η προκριματική σειρά με χρόνο 4.01.042.

Την πρόκριση απ' ευθείας για τον τελικό, από τη σειρά του Κιλιγκαρίδη, πήραν ο Γερμανός Αντρέας Ντίτμερ, ο Τσέχος Μάρτιν Ντόκτορ και ο Νορβηγός Κρίστιαν Φρέντρικσεν.

Εφυγε αξιοπρεπώς ο Ουζλιάν

Ο Ελληνας πρωταθλητής των 60 κιλών, Τιγκράν Ουζλιάν, δεν έπεσε με κατεβασμένα χέρια στον αγώνα του με τον Κουβανό Κιντέλαν, καθώς σε κάποια σημεία προσπάθησε να αντιμετωπίσει στα ίσα μέσα στο ρινγκ τον πανίσχυρο αντίπαλό του, αλλά τελικά υποτάχθηκε στην αναμφισβήτητη ανωτερότητα του Κουβανού. Ο Κιντέλαν, κάτοχος του τίτλου τόσο στο παγκόσμιο πρωτάθλημα του Χιούστον όσο και στο Κύπελλο Κόσμου στην Κίνα, μπήκε στο ρινγκ αποφασισμένος να κερδίσει το παιχνίδι με νοκ άουτ. Με απανωτά χτυπήματα σφυροκόπησε τον πρωταθλητή μας με αποτέλεσμα να κερδίσει ένα νοκ ντάουν. Ο διαιτητής μέτρησε μέχρι το έξι, ο Ουζλιάν, όμως, έδειξε ικανός να συνεχίσει και ο πρώτος γύρος έληξε με 10-2 στα σημεία υπέρ του Κουβανού. Τελικά το παιχνίδι έληξε 24-9 υπέρ του Κουβανού.

Ευχάριστη έκπληξη από Βλάχου

Η Μαρία Βλάχου πραγματοποιώντας πολύ καλή εμφάνιση στην 8η ιστιοδρομία των Γιούροπ, τερμάτισε 5η, με αποτέλεσμα να αναρριχηθεί στη γενική κατάταξη και από την 21η θέση να βρεθεί στη 18η, με 98 βαθμούς ποινής.

Δύσκολα είναι τα πράγματα στα Λέιζερ για τον Αντώνη Μπουγιούρη. Ο Ελληνας ιστιοπλόος τερμάτισε μόλις 33ος στην 7η ιστιοδρομία με αποτέλεσμα να είναι 15ος στη γενική κατάταξη, με 85 βαθμούς ποινής. Στη 14η θέση της γενικής με 56 βαθμούς ποινής παρέμειναν οι Δημήτρης Μπούκης - Λεωνίδας Πελεκανάκης στην κλάση Σταρ, μετά την ολοκλήρωση και της 6ης ιστιοδρομίας, στην οποία τερμάτισαν 13οι. Ο Αιμίλιος Παπαθανασίου κέρδισε μία θέση στη γενική κατάταξη των Φιν, μετά την ολοκλήρωση της 6ης ιστιοδρομίας, όπου τερμάτισε 12ος. Ετσι, με 43 βαθμούς ποινής είναι 8ος.

Αποτυχία στην αποτυχία...

Την τέταρτη ήττα της σε ισάριθμα παιχνίδια στο ολυμπιακό τουρνουά γνώρισε η Εθνική πόλο. Αυτήν τη φορά με 10-7 (3-2, 3-2, 2-1, 2-2) από τη θεωρητικά ασθενέστερη ομάδα του δεύτερου προκριματικού ομίλου, την Ολλανδία, με αποτέλεσμα η πρόκριση στην 8άδα να φαντάζει θαύμα, καθώς στον αυριανό αγώνα με τις ΗΠΑ θέλει νίκη με 4 γκολ διαφορά.

Πρωταθλητής Ευρώπης στο μήκος ο Τεντόγλου (2018-08-10 00:00:00.0)
Βουτιά στα ρεκόρ με το «καλημέρα» (2016-08-09 00:00:00.0)
Ξεχώρισε ο Δουβαλίδης (2008-08-20 00:00:00.0)
Μάχες για θέση σε τελικούς (2004-08-25 00:00:00.0)
Τελικό με το...καλημέρα (2000-09-30 00:00:00.0)
ΧΑΡΗσε παγκόσμιο τίτλο (1997-03-08 00:00:00.0)