Παρέμβαση για τα σοβαρά προβλήματα που αντιμετωπίζουν οι εποχιακοί εργαζόμενοι στις επιχειρήσεις μεταποίησης αγροτικών προϊόντων πραγματοποιούν την επόμενη Τρίτη 30 Ιούνη στο υπουργείο Απασχόλησης η Ομοσπονδία Γάλακτος Τροφίμων και Ποτών, η Ομοσπονδία Εργαζομένων σε ψυγεία - διαλογητήρια - κονσερβοποιεία - κιβωτοποιεία και λοιπούς συναφείς κλάδους και τα σωματεία Διαλογής - Ψύξης φρούτων και λαχανικών Νάουσας και Γάλακτος Τροφίμων και Ποτών Λάρισας.
Με την εφαρμογή του άρθρου 53 του Ν.3518/06 και της εγκυκλίου (42/26-5-08) του ΙΚΑ, δίνεται η δυνατότητα στους εμποροβιομήχανους που μεταποιούν ή διακινούν αγροτικά προϊόντα να προσλαμβάνουν εποχικό προσωπικό και να ασφαλίζουν τους εργαζόμενους στον ΟΓΑ. Οπως καταγγέλλουν οι συνδικαλιστές, με αυτόν τον τρόπο υπολογίζεται ότι οι εμποροβιομήχανοι θα κερδίζουν κάθε χρόνο 40 εκατ. ευρώ. Απ' την άλλη μεριά, οι εργαζόμενοι - που κάνουν από 30 μέχρι 100 μεροκάματα το χρόνο και στην πλειοψηφία τους είναι γυναίκες πάνω από 45 ετών οι οποίες έβρισκαν διέξοδο σ' αυτόν τον κλάδο για να συμπληρώσουν τα ένσημα του ΙΚΑ - κινδυνεύουν έτσι να χάσουν το εποχικό επίδομα και το επίδομα ανεργίας.