Τη γενίκευση των ελαστικών μορφών απασχόλησης συνολικά στο δημόσιο τομέα και μάλιστα με χρήματα των ίδιων των εργαζομένων (αφού αξιοποιείται σ' αυτή την κατεύθυνση ο ΟΑΕΔ) μεθοδεύει η κυβέρνηση. Με τροπολογία που περιλαμβάνεται στο νομοσχέδιο για τη φορολόγηση των σκαφών αναψυχής και η οποία συζητήθηκε χτες στην αρμόδια επιτροπή της Βουλής η κυβέρνηση προωθεί, σύμφωνα με το άρθρο 15, «την ένταξη σε προγράμματα του ΟΑΕΔ "ανέργων" του δημοσίου τομέα».
Κατά τη διάρκεια της συζήτησης στην αρμόδια Επιτροπή της Βουλής ο βουλευτής του ΚΚΕ Νίκος Καραθανασόπουλος, αναφερόμενος στη ρύθμιση για τη χρησιμοποίηση χρημάτων του ΟΑΕΔ για την προώθηση των ελαστικών μορφών απασχόλησης και στο δημόσιο τομέα, τόνισε ότι «πρόκειται για κατασπατάληση χρημάτων των εργαζομένων, προκειμένου να προωθηθούν οι ελαστικές μορφές απασχόλησης και να καταργηθούν οι σταθερές και μόνιμες εργασιακές σχέσεις».