Παρασκευή 24 Νοέμβρη 2000
Σελίδα 39
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ - ΛΙΒΕΡΠΟΥΛ 2-2
«Λαμπάδα» στον Αλεξανδρή

Το μη χείρον βέλτιστο για τον χτεσινό Ολυμπιακό που κόντρα στη Λίβερπουλ στο ΟΑΚΑ για τον Β` γύρο του Κυπέλλου ΟΥΕΦΑ αναδείχτηκε ισόπαλος 2-2. Με αυτή την ισοπαλία οι ελπίδες των πρωταθλητών για πρόκριση ενόψει και της ρεβάνς στο «Ανφιλντ Ρόου» έχουν ψαλιδιστεί, όμως θεωρητικά ακόμα οι «ερυθρόλευκοι» παραμένουν στο παιχνίδι. Ετσι όμως όπως εξελίχθηκαν τα πράγματα θα μπορούσαν να είναι ακόμα χειρότερα, αφού η Λίβερπουλ κατάφερε να προηγηθεί δυο φορές. Ομως χάρη στον Αλέκο Αλεξανδρή που πέτυχε και τα δυο γκολ, ο Ολυμπιακός κατάφερε έστω και την ύστατη ώρα να αποφύγει την ήττα. Σε γενικές γραμμές η απόδοση της ελληνικής ομάδας κυμάνθηκε σε μέτρια επίπεδο, ενώ για άλλη μια φορά δεν έλειψαν και τα παιδαριώδη (όπως τα χαρακτήρισε και ο Αλεξανδρής) λάθη ιδιαίτερα στην άμυνα. Ελειψε το πάθος για τη νίκη απέναντι σε μια ομάδα που κυριολεκτικά στήριζε πολλά στο βαρύ όνομά της. Αντίθετα, αγωνιστικά φάνηκε από την αρχή του αγώνα ότι ο στόχος του Ζεράρ Ουγιέ και των παικτών του ήταν η ισοπαλία. Η μέτρια απόδοση των Πειραιωτών οδήγησε σε έντονες αποδοκιμασίες από πλευράς κόσμου προς το πρόσωπο του προπονητή Γιάννη Ματζουράκη και ίσως τις επόμενες μέρες να υπάρξουν εξελίξεις. Οι Αγγλοι προηγήθηκαν με σουτ του Μπάρμπι στο 38ο λεπτό εκμεταλλευόμενοι κυρίως την απροθυμία του Ολυμπιακού να περάσει μπροστά. Μετά από ένα μέτριο ημίχρονο, όπου το παιχνίδι γινόταν κυρίως στο χώρο του κέντρου, η επανάληψη έφερε τους γηπεδούχους να ανακτούν μια πρωτοβουλία κινήσεων. Αυτή καρποφόρησε στο 62` όταν ο Αλεξανδρής εκμεταλλευόμενος άριστη σέντρα του Τζόρτζεβιτς με καταπληκτικό πλάγιο «ψαλίδι» ισοφάρισε το σκορ. Η χαρά όμως της ελληνικής ομάδας δεν κράτησε πολύ, αφού δυο λεπτά αργότερα ο Τζέραρντ με κεφαλιά έδωσε ξανά το προβάδισμα στους φιλοξενούμενους. Εκεί ο ρυθμός των πρωταθλητών Ελλάδας έπεσε με αποτέλεσμα η Λίβερπουλ να πάρει τα... ηνία του αγώνα. Η υπεροχή της όμως δεν καρποφόρησε αλλά αντίθετα είχε τρία δοκάρια με τους Μπάρμπι, Στόντον και Σμίτσερ. Ηταν τελικά αυτή που το δέχτηκε, με τον Αλεξανδρή να... χτυπάει ακόμα μια φορά. Ο Ολλανδός διαιτητής Τέμιντ έδειξε έδειξε κίτρινη κάρτα στους: Τραορέ, Μέρφι, Μπάμπελ,

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Ελευθερόπουλος, Ανατολάκης, Κόντης, Αμανατίδης, Μαυρογενίδης (58ο Γιαννακόπουλος), Πατσατζόγλου, Πουρσανίδης (46ο Λουτσιάνο), Τζόρτζεβιτς, Ζέτεμπεργκ (71ο Γεωργάτος), Αλεξανδρής, Τζιοβάνι

ΛΙΒΕΡΠΟΥΛ: Φέστερβελντ, Μπάμπελ, Χέσκι, Οουεν (60ό Σμίτσερ), Χίπια, Μέρφι (+90 Μακ Αλιστερ), Χάμαν, Τζέραρντ, Μπάρμπι, Κάραχερ, Τραορέ (46ο Στόουντον).