Μια ρομαντική κομεντί είναι η ταινία του Μπεν Γιάνγκερ «Εγώ, αυτός και η μητέρα του». Η Ράφι Γκάρντετ είναι η ασθενής και η Λίζα Μέτζγκερ η ψυχοθεραπεύτριά της. Η Ράφι είναι 37 χρονών και μόλις ξεμπέρδεψε από ένα αρκετά επώδυνο ...διαζύγιο. Η Λίζα προσπαθεί με κάθε τρόπο να την βοηθήσει να ξανασταθεί στα πόδια της και να αντιμετωπίσει με αισιοδοξία τη ζωή. Ετσι όταν, κάποια στιγμή, η Ράφι την πληροφορεί για την ξαφνική γνωριμία της με τον Ντέιβιντ, νεαρό, γοητευτικό ζωγράφο και ανήσυχο χαρακτήρα, η Λίζα την παροτρύνει να συνεχίσει μαζί του. Μόνο που η Ράφι διστάζει γιατί ο Ντέιβιντ είναι μόλις 23 χρονών. Η εκμυστήρευση στη Λίζα της διαφοράς ηλικίας μεταξύ τους δεν πτοεί την τελευταία, που συμβουλεύει την Ράφι να αφήσει κατά μέρος οποιεσδήποτε ηθικολογικές αρχές και να φροντίσει για την προσωπική της ευτυχία... Παίζουν: Μέριλ Στριπ, Ούμα Θέρμαν, Μπράιαν Γκρίνμπεργκ, Τζον Εϊμπραχαμς (Τετάρτη, STAR, 21.00).