Πέμπτη 25 Νοέμβρη 2010
ΠΑΟ - ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ 0 - 3
Θέμα ανωτερότητας

«Aντίο» στις ευρωπαϊκές φιλοδοξίες για φέτος είπε χτες ουσιαστικά ο Παναθηναϊκός αφού η ήττα από την Μπαρτσελόνα με 3 - 0 (Πέδρο 27' , 63', Μέσι 69') αφήνει τους «πράσινους» στην τελευταία θέση του ομίλου και τους καταδικάζει σε αποκλεισμό ακόμα και από την τρίτη θέση που οδηγεί στο Γιουρόπα Λιγκ, μια αγωνιστική πριν το τέλος της Α' φάσης της διοργάνωσης.

Οι «πράσινοι» αν και προσπάθησαν για το καλύτερο υπέκυψαν στην ανωτερότητα των αντιπάλων τους που έφθασαν στο σκοπό τους χωρίς να πιάσουν και το μέγιστο της απόδοσής τους. Με προσοχή στα μετόπισθεν, περιμένοντας τους παίκτες της Μπαρτσελόνα και στηριζόμενος στις αντεπιθέσεις, προσπάθησε ο Παναθηναϊκός να αντιμετωπίσει ίσως την καλύτερη ομάδα του κόσμου αυτή τη στιγμή. Η τακτική αυτή απέδωσε τουλάχιστον για ένα 25λεπτο όπου οι γηπεδούχοι άντεχαν στην πίεση των «Μπλαουγκράνα», ενώ είχαν χάσει και μια καλή ευκαιρία με τον Σισέ (20'). Οι της Μπαρτσελόνα έκαναν αισθητή την παρουσία τους για πρώτη φορά στο 26' όταν σουτ του Αντριάνο έδιωξε σε κόρνερ ο Τζόρβας, για να προέλθει το γκολ της Μπάρτσα ένα λεπτό αργότερα. Στο τελευταίο πεντάλεπτο οι φιλοξενούμενοι έκαναν επίδειξη δύναμης χάνοντας δυο καλές ευκαιρίες με Μέσι, Ινιέστα και Πέδρο. Με την τακτική που ξεκίνησε το παιχνίδι εμφανίστηκε στο Β' μέρος ο Παναθηναϊκός, ωστόσο το 2 - 0 που πέτυχε η Μπαρτσελόνα έδωσε πλέον στο παιχνίδι τυπικό χαρακτήρα αφού οι παίκτες του Παναθηναϊκού συμβιβάστηκαν πλέον με το ακατόρθωτο να ανατρέψουν την κατάσταση.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ: Τζόρβας, Βύντρα, Μπουμσόνγκ, Καντέ, Σπυρόπουλος, Ζιλμπέρτο, Κατσουράνης (68' Πλεσί), Μαρίνος (46' Δημούτσος), Γκαρσία (65' Πετρόπουλος), Χριστοδουλόπουλος, Σισέ

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ: Βαλντέζ, Αλβες, Πικέ (72' Αμπιντάλ), Πουγιόλ, Αντριάνο (76' Μάξγουελ), Μαστσεράνο, Τσάβι (72' Κεϊτά), Ινιέστα, Μέσι, Πέδρο, Βίγια.

Στο άλλο παιχνίδι του ομίλου η Ρούμπιξ Καζάν νίκησε την Κοπεγχάγη με 1 - 0.

Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: Μπαρτσελόνα 8, Κοπεγχάγη 7, Ρούμπιξ 6, Παναθηναϊκός 2.

Σε άλλους αγώνες είχαμε: Τότεναμ - Βέρντερ Βρέμης 3 - 0, Ιντερ - Τβέντε 1 - 0, Σάλκε - Λιόν 3 - 0, Χάποελ Τελ Αβίβ - Μπενφίκα 3 - 0, Ρέιντζερς - Μάντσεστερ Γ. 0 - 1, Βαλένθια - Μπούρασπορ 6 - 1.

Με... άρωμα «el classico» οι κορυφαίοι (2012-12-29 00:00:00.0)
Μονόδρομος η νίκη (2010-09-29 00:00:00.0)
Δύσκολη πρεμιέρα (2010-09-14 00:00:00.0)
Το νταμπλ ο ΠΑΟ (2010-04-27 00:00:00.0)
Ξέσπασε στην επανάληψη (2009-12-17 00:00:00.0)
Αγκάλιασε την πρόκριση (2009-11-06 00:00:00.0)