Περιοδείες κλιμακίων της ΠΑΣΥ στα χωριά της Θεσσαλίας
Κλιμάκια αγροτοσυνδικαλιστών της ΠΑΣΥ και των Ενωτικών Ομοσπονδιών Αγροτικών Συλλόγων των θεσσαλικών νομών περιοδεύουν στα χωριά και στις επαρχίες, καλώντας τους μικρομεσαίους αγρότες να συμμετάσχουν, μαζικά και δυναμικά, στα κοινά συλλαλητήρια για να διαμηνύσουν ότι:
* Η μικρομεσαία αγροτιά, όπως δεν υποτάχθηκε στην ΚΑΠ και, γενικότερα, στην αντιαγροτική πολιτική της ΕΕ και των κυβερνήσεων του ΠΑΣΟΚ και της ΝΔ, την οποία αντιπάλεψε και συνεχίζει να την πολεμά με όλα τα μέσα που διαθέτει, έτσι δεν πρόκειται να υποταχθεί και στο Μνημόνιο και θ' απαντήσει αγωνιστικά στη σφοδρή αντιλαϊκή επίθεση κυβέρνησης - τρόικας, που έχει βάλει στο στόχαστρο και την ίδια, επιχειρώντας να ολοκληρώσει το ξεκλήρισμά της, για να περάσει η γη και η παραγωγή στα χέρια λίγων μεγαλοαγροτών και αγροτοβιομηχάνων.
* Είναι αποφασισμένοι να συνενώσουν τις αγωνιστικές τους δυνάμεις, σ' ένα κοινό μέτωπο πάλης, με τους εργατοϋπαλλήλους, τους αυτοαπασχολούμενους, τη νεολαία των σπουδών και των γυναικών των λαϊκών οικογενειών, αντιλαμβανόμενοι ότι αυτό το κοινό μέτωπο δίνει ώθηση στη λαϊκή πάλη κι εγγυάται την αποτελεσματικότητα των αγώνων, ενώ, ταυτόχρονα, ανοίγει προοπτικές για ριζικές ανατροπές και στο επίπεδο της εξουσίας, ώστε να εφαρμοστεί μια άλλη πολιτική, προς όφελος του λαού και υπέρ των συμφερόντων των μικρομεσαίων αγροτών.
Στα κοινά συλλαλητήρια οι μικρομεσαίοι αγρότες, εκτός των κοινών λαϊκών αγωνιστικών αιτημάτων, θα προβάλλουν και τις δικές τους διεκδικήσεις που έχουν θέσει στις μεγάλες αγροτικές κινητοποιήσεις, όπως: