Πέμπτη 4 Γενάρη 2001
Σελίδα 26
ΑΕΚ - ΔΑΦΝΗ 77-66
Την έσωσε ο... πάγκος

Ιδρωσε αλλά τελικά τα κατάφερε η ΑΕΚ να κάμψει την αντίσταση της Δάφνης και να προκριθεί στην επόμενη φάση του Κυπέλλου Ελλάδας. Σε ένα άδειο γήπεδο, η Δάφνη επί 35' είχε το πάνω χέρι στο ματς, η ΑΕΚ φόρτσαρε στην τελευταία περίοδο και ιδιαίτερα στα τελευταία 5` επικράτησε των φιλοξενουμένων με 77-66. Αντίθετα οι Δαφνιώτες έμειναν με την πικρία, αφού ενώ πραγματοποίησαν ένα από τα καλύτερα φετινά τους παιχνίδια, στην κρίσιμη στιγμή δεν μπόρεσαν να ολοκληρώσουν την επιτυχία τους. Η Δάφνη από την έναρξη του αγώνα έδειξε τα... δόντια της στην ΑΕΚ, αφού στο 7' βρέθηκε να προηγείται με 17-11, με τους Σταυρακόπουλο και Εντουαρντς να είναι οι κύριες επιθετικές αιχμές της ομάδας του Κώστα Μίσσα. Το ξύπνημα του Στεφάνοφ άλλαξε κάπως την κατάσταση για την ΑΕΚ και με προσωπικές του ενέργειες έφερε την ΑΕΚ μπροστά με 18-17 στο 10'.

Μπορεί ο Κουτλουάι με εύστοχα τρίποντα να έδωσε το προβάδισμα στους γηπεδούχους με 23-19, αλλά η Δάφνη συνέχιζε να παλεύει και να βρίσκεται κοντά στο σκορ με τους Σταυρακόπουλο, Τζόνσον, αφού ο Κακιούζης σταμάτησε με την πολύ καλή του άμυνα τον Εντουαρντς. Η αστοχία του Ντικούδη στις βολές στα τελευταία λεπτά του ημιχρόνου (είχε 2/6) έδωσε και πάλι στη Δάφνη το προβάδισμα και η ανάπαυλα τη βρήκε να προηγείται με 34-33.

Η επανάληψη ξεκίνησε με τους παίκτες της Δάφνης να μην το βάζουν κάτω. Με κορυφαίο τον Μπακ Τζόνσον διατήρησαν το προβάδισμα στο σκορ, το οποίο στο 23' ήταν 36-38. Ο Ιβκοβιτς με συνεχείς αλλαγές προσπαθούσε να βρει λύσεις στην επίθεση, και τελικά αυτή άκουγε στο όνομα Βασίλης Κικίλιας, Ο σμολ φόργουορντ με την είσοδό του στον αγωνιστικό χώρο έδωσε λύσεις επιθετικά, αφού πέτυχε 3 τρίποντα, ενώ καταλυτική ήταν και η άμυνά του πάνω στον Σταυρακόπουλο. Το σκορ έγινε 59-59 και κάπου εκεί οι παίκτες της Δάφνης κουράστηκαν, η ΑΕΚ με τον Μπετς να αναλαμβάνει το ρόλο του σκόρερ πήρε προβάδισμα με 66-61 στο 38'. Τα δεκάλεπτα: 18-17, 33-34, 48-52, 77-66.

ΑΕΚ: Στεφάνοφ 17 (3), Μπετς 18, Κακιούζης 14, Κουτλουάι 6 (2), Μιούρσεπ 3 (1), Χατζής 3 (1), Χάνσελ, Κικίλιας 9 (3), Ντικούδης 6, Χάμινγκ 1.

ΔΑΦΝΗ: Εντουαρντς 9 (1), Τζόνσον 22, Γκαγκαουδάκης 3 (1), Σταυρακόπουλος 13 (1), Αριγκμπάμπου 10, Τσόπης 6, Μοσχοβίτης, Παναγιωταράκος 3 (1), Αγγελίδης.