Σε χτεσινή της παρέμβαση, η Δημοκρατική Αριστερά του Κουβέλη σημειώνει για το θέμα της «αξιοποίησης» της δημόσιας περιουσίας: «Η αναγκαία αξιοποίηση της κρατικής περιουσίας πρέπει να γίνει με βασικό γνώμονα το δημόσιο συμφέρον και όχι με όρους ξεπουλήματος. Η κυβέρνηση οφείλει να αποκρούσει τις επιταγές της τρόικας για πλήρη επικράτηση των συμφερόντων του ιδιωτικού παράγοντα σε βάρος του δημοσίου. Η κυβέρνηση πρέπει αμέσως να αρχίσει μια σοβαρή διαδικασία καταγραφής των ακινήτων, διότι όπως πληροφορούμαστε από σχετική έρευνα, το 22,75% των ακινήτων είναι άγνωστα στο κράτος». Πρόκειται για καραμπινάτο αβαντάρισμα, όχι μόνο των κυβερνητικών επιλογών, αλλά και της στρατηγικής που επιβάλλει αυτές τις επιλογές.
Η ΔΗΜΑΡ ζητάει «αξιοποίηση» και όχι «ξεπούλημα» της δημόσιας περιουσίας, θεωρώντας όμως δεδομένη την εμπλοκή των ιδιωτών σε οποιαδήποτε από τις παραπάνω διαδικασίες, που ούτως ή άλλως στο λεξιλόγιο της κυβέρνησης και των συμμάχων της ταυτίζονται σε μεγάλο βαθμό. Με άλλα λόγια, η ΔΗΜΑΡ και οι άλλοι που καμώνονται δήθεν τους πολέμιους της «εκποίησης» της δημόσιας περιουσίας, θέλουν αυτή να περάσει στους ιδιώτες αλλά με άλλους όρους. Αυτός είναι ο καημός τους και έτσι αλείφουν βούτυρο στο ψωμί της κυβέρνησης και της τρόικας. Καμιά εκποίηση δημόσιας περιουσίας δεν πρέπει να γίνει. Και σε όσους σκούζουν ότι παραμένει αναξιοποίητη η δημόσια περιουσία, η απάντηση πρέπει να είναι μια: Ας την αξιοποιήσει η κυβέρνηση για το πραγματικό συμφέρον του λαού. Για εργατικές - λαϊκές κατοικίες, νοσοκομεία, σχολεία, χώρους αναψυχής και άθλησης. Ολα τα υπόλοιπα δεν είναι παρά προφάσεις για να κάνουν οι ιδιώτες μπίζνες με την περιουσία του λαού.
Π.