«Είτε αυτή η κυβέρνηση θα λειτουργήσει ως σχήμα εκτάκτου ανάγκης επιτέλους είτε η χώρα θα σκάσει στα χέρια της». Σε αυτήν τη φράση καταλήγει το πρωτοσέλιδο κύριο άρθρο της χτεσινής «Καθημερινής», καλώντας την κυβέρνηση να εφαρμόσει «αυθωρεί και παραχρήμα» όλα τα αντιλαϊκά μέτρα και τις αποκρατικοποιήσεις που έχει ήδη εξαγγείλει.
Η «Καθημερινή» ανησυχεί ότι «θα σκάσει στα χέρια» της κυβέρνησης η χώρα και εννοεί ότι η, μέχρι στιγμής, ελεγχόμενη χρεοκοπία που προωθείται, μέσω των αποφάσεων της 21ης Ιούλη, θα γίνει ανεξέλεγκτη για το μεγάλο κεφάλαιο, ότι δηλαδή θα χρεοκοπήσει η καπιταλιστική οικονομία, οι μεγαλοεπιχειρηματίες και όχι η χώρα, και «καίγεται» για τη σωτηρία τους.
Γιατί για τους εργαζόμενους και τα λαϊκά στρώματα «έχει ήδη σκάσει», καθώς η καταιγίδα των αντιλαϊκών και αντεργατικών μέτρων τούς έχει οδηγήσει σε άγρια και ανεξέλεγκτη χρεοκοπία.
Ομως, η «Καθημερινή» και ο υπόλοιπος αστικός Τύπος τάσσονται με τις επιδιώξεις των μονοπωλίων για τσάκισμα των δικαιωμάτων των εργαζομένων και επιτελούν το ρόλο τους στο πλευρό της αστικής τάξης, προβάλλοντας στο λαό ότι το «συμφέρον της χώρας» είναι να υλοποιηθούν τα μέτρα που στέλνουν τα δικαιώματά του στο απόσπασμα. Παρουσιάζουν τη χρεοκοπία της λαϊκής οικογένειας ως «αναγκαίο κακό» για να σωθεί, δήθεν, η χώρα, δηλαδή η πλουτοκρατία.
Γι' αυτό ο λαός πρέπει να τους γυρίσει την πλάτη και να επιλέγει για την ενημέρωσή του τα δικά του όπλα, τον «Ριζοσπάστη» και τον «902».