Τα νέα φοροχαράτσια περιλαμβάνουν τη λεγόμενη «ειδική εισφορά αλληλεγγύης» και το φόρο για τα ακίνητα μέσω των λογαριασμών της ΔΕΗ.
Υπόχρεοι να πληρώσουν την «ειδική εισφορά» είναι όλοι οι φορολογούμενοι που έχουν ετήσια εισοδήματα πάνω από 12.000 ευρώ, ενώ το «τέλος επιτηδεύματος» που για φέτος έχει οριστεί στα 300 ευρώ θα πληρώσουν όλοι οι αυτοαπασχολούμενοι και μικροί ΕΒΕ, ανεξάρτητα από το οικονομικό αποτέλεσμα που είχε η επιχείρησή τους το 2010.
Η «ειδική εισφορά » θα καταβάλλεται τουλάχιστον μέχρι το 2015 και θα αφορά το συνολικό πραγματικό ή τεκμαρτό εισόδημα που έχει ο κάθε φορολογούμενος και θα υπολογίζεται με τους εξής συντελεστές:
Το χαράτσι για τα ακίνητα περιλαμβάνει:
Σκανδαλώδης, όμως είναι και ο τρόπος υπολογισμού του τέλους ανάλογα με την παλαιότητα του ακινήτου.
Από τα παραπάνω στοιχεία και από τις καταστάσεις με τις τιμές ζώνης προκύπτει δηλαδή το συμπέρασμα ότι οι λαϊκές περιοχές της χώρας θα φορολογηθούν με 4-8 ευρώ ανά τετραγωνικό μέτρο, φορολογία που θα είναι μόνιμη, καθώς η κυβέρνηση το συγκεκριμένο φόρο θα τον εντάξει στο νέο φορολογικό νομοσχέδιο.
Για να υπολογίσει κάποιος το τέλος, πρέπει να πολλαπλασιάσει τα τετραγωνικά του ακινήτου που διαθέτει με τον αντίστοιχο συντελεστή που αναφέρεται στην τιμή ζώνης της περιοχής του και στο σχετικό ποσό να προσθέσει το συντελεστή... νεότητας του ακινήτου.
Ενα παράδειγμα: Ακίνητο 100 τ.μ. που βρίσκεται σε περιοχή με τιμή ζώνης 2.000 ευρώ, ηλικίας 8 ετών. Στην τιμή ζώνης των 2.000 ευρώ αντιστοιχεί συντελεστής φόρου 6 ευρώ ανά τ.μ., επομένως έχουμε 100 Χ 6 ευρώ = 600 ευρώ. Ο συντελεστής «παλαιότητας» για ακίνητο 8 ετών είναι 1,2, άρα έχουμε 600 Χ 1,2 = 720 ευρώ το έτος.
Και στις δύο περιπτώσεις οι λεγόμενες «εξαιρέσεις» αφορούν μικρές πληθυσμιακές ομάδες, οι προϋποθέσεις που θέτουν καθόλου δεν εξαιρούν τους οικονομικά αδύναμους και ουσιαστικά έρχονται να επιβεβαιώσουν την καθολική σχεδόν ισχύ της νέας λεηλασίας.