Τετράωρη στάση εργασίας από τις 11 το πρωί έως τις 3 το μεσημέρι και συγκέντρωση διαμαρτυρίας στις 11.30 π.μ. στην εφορία της Βέροιας, διοργανώνει αύριο Τετάρτη 30 Γενάρη, το Εργατικό Κέντρο Νάουσας, κλιμακώνοντας τη δράση του ενάντια στη φοροληστεία.
Με ανακοίνωσή του, το Εργατικό Κέντρο Νάουσας καλεί τον Εμπορικό Σύλλογο, την Ομοσπονδία Επαγγελματοβιοτεχνών, το Δήμο Νάουσας και όλους τους φορείς και τα σωματεία, τους μαθητές και τους εκπαιδευτικούς να πάρουν αποφάσεις για συμμετοχή στη στάση εργασίας και στη συγκέντρωση διαμαρτυρίας.
Καλεί το λαό σε μπει στον αγώνα με σύνθημα: «Οργανωμένη, μαζική, λαϊκή ανυπακοή και απειθαρχία - συμπαράσταση, αλληλεγγύη σε όσους πραγματικά δεν έχουν να πληρώσουν».
Να διεκδικήσει: Να καταργηθούν εδώ και τώρα τα χαράτσια, οι έμμεσοι φόροι στα είδη πλατιάς λαϊκής κατανάλωσης, στο πετρέλαιο θέρμανσης και στα καύσιμα.
Να ληφθούν μέτρα προστασίας για τους ανέργους.
Να καταργηθούν όλοι οι άμεσοι φόροι που πνίγουν και εξοντώνουν τα λαϊκά στρώματα.