Παρασκευή 21 Φλεβάρη 2014
ΠΑΟΚ - ΜΠΕΝΦΙΚΑ 0-1
Τον ... έκοψε με Λίμα

Στο ελάχιστο ψαλιδίστηκαν πλέον οι ελπίδες του ΠΑΟΚ για πρόκριση στη φάση των 16 του Europa League μετά τη χθεσινή ήττα με 1-0 στην Τούμπα από την Μπενφίκα στον πρώτο αγώνα των δυο ομάδων για τους 32 του θεσμού. Ετσι πλέον η αποστολή του Δικεφάλου ενόψει και της ρεβάνς στην Πορτογαλία (την ερχόμενη Πέμπτη) έχει δυσκολέψει κατά πολύ, που θα πρέπει να κάνει την ανατροπή ώστε να είναι αυτός που θα προκριθεί.

Εχοντας για μια ακόμη φορά προβλήματα στα τελειώματα των φάσεων και πέφτοντας θύμα διαιτητικού λάθους, αφού το γκολ του Λίμα στο 59' σημειώθηκε από θέση οφ σάιντ (ευθύνη του επόπτη), ο ΠΑΟΚ δεν μπόρεσε να φτάσει στο στόχο του. Σε γενικές γραμμές το παιχνίδι του «Δικεφάλου» ήταν συντηρητικό (έμειναν εκτός αρχικά οι Στοχ, Σαλπιγγίδης) ακολουθώντας συντηρητική τακτική με εμφανή στόχο να κλείσει τους διαδρόμους και να χτυπήσει στις αντεπιθέσεις. Ωστόσο, σε όλο το πρώτο μέρος μόνο η ευκαιρία του Ολίσι (8') θεωρείται αξιόλογη. Στην επανάληψη η ελληνική ομάδα αν και άρχισε κάπως πιο ζωηρά (ευκαιρία Λάζαρ στο 48') ωστόσο δεν συνέχισε στον ίδιο ρυθμό με αποτέλεσμα η Μπενφίκα να πιέσει. Μετά το γκολ στο 59' ακολούθησε ένα νωθρό 20λεπτο με τους γηπεδούχους να προσπαθούν να συνέλθουν και τους φιλοξενούμενους να θέλουν να κρατήσουν το σκορ. Ωστόσο και παρά τις αλλαγές που έκανε ο Στέφενς για να δώσει πιο επιθετικό τόνο δεν κατάφερε να ανατρέψει τα πράγματα.

ΠΑΟΚ: Γλύκος, Κίτσιου, Κατσουράνης, Ινσαουράλδε, Λίνο, Κάτσε, Μαντούρο, Λάζαρ (82' Σαλπιγγίδης), Νίνης (64' Λούκας), Αθανασιάδης, Ολίσε (76' Στοχ).

ΜΠΕΝΦΙΚΑ: Αρτούρ, Μάξι Περέιρα, Λουιζάο, Ζαρντέλ, Σίλβιο, Αμορίμ, Γκόμες, Ενσο Πέρες (63' Φέισα), Τζούριτσιτς, Λίμα, Σουλεϊμάνι (75' Σάλβιο).