Η κυβέρνηση λοιπόν απαντά: Οτι σήμερα οι αγορές δανείζουν γιατί έχει μειωθεί το έλλειμμα και υπάρχει πλεόνασμα, ότι το επιτόκιο θα μειωθεί και άλλο, ότι η ρευστότητα θα ενισχύσει τις επενδύσεις (αυτό ζητάει ο ΣΥΡΙΖΑ όταν λέει να μπει τέλος στη λιτότητα) και άρα θα μειωθεί η ανεργία (αυτό επίσης το λέει και ο ΣΥΡΙΖΑ), ότι θα διευκολύνει την αναδιάρθρωση του χρέους (επίσης στόχος του ΣΥΡΙΖΑ), ότι για την ανθρωπιστική κρίση θα μοιραστεί το «κοινωνικό μέρισμα» (τέτοιου είδους παροχές είναι και αυτές που υπόσχεται ο ΣΥΡΙΖΑ).
Τι καλύτερη απόδειξη ότι η όποια συζήτηση για λύσεις με δεδομένο τον καπιταλιστικό δρόμο ανάπτυξης και την ΕΕ δεν μπορεί να αντιπαρατεθεί ουσιαστικά στην προπαγάνδα του κεφαλαίου και εγκλωβίζει το λαό σε ψεύτικα διλήμματα...