Σύμφωνα με δημοσίευμα της εφημερίδας του Βόλου «Ταχυδρόμος», θετικό σε χρήση απαγορευμένων ουσιών βρέθηκε δείγμα ούρων ποδοσφαιριστή του τοπικού Ολυμπιακού που αγωνίστηκε στον αγώνα μπαράζ για την άνοδο κόντρα στην Ξάνθη. Ωστόσο, όπως διευκρινίζεται, ο παίκτης πλέον δεν ανήκει στην ομάδα. Το δείγμα των ούρων του πρώην ερυθρόλευκου πάρθηκε στο τελευταίο παιχνίδι της περσινής περιόδου, όταν στο «Κλεάνθης Βικελίδης» οι ερυθρόλευκοι έχασαν την άνοδο στη Super League στο παιχνίδι απέναντι στην Ξάνθη. Μάλιστα, νεότερες πληροφορίες κάνουν λόγο ότι έχει ήδη υπάρξει και εξέταση του δεύτερου δείγματος και βρέθηκε επίσης θετικό.