Αλλο ένα αγροτοδικείο στήνεται την Τρίτη, 16 Σεπτέμβρη, στη Ζάκυνθο. Η σχετική δίωξη έγινε το Γενάρη του 2009 και αφορά τους Τάκη Στρούζα, πρόεδρο του ΕΚΖ, Δημήτρη Σούλη, μέλος της Γραμματείας της ΠΑΣΥ, και σε 21 ακόμα αγρότες, επειδή συμμετείχαν σε συγκέντρωση στο λιμάνι, διαμαρτυρόμενοι για την αντιαγροτική πολιτική της κυβέρνησης. Το ΕΚ Ζακύνθου καλεί τους εργαζόμενους, τους αγρότες, τους αυτοαπασχολούμενους του νησιού να συμπαρασταθούν στους διωκόμενους συνδικαλιστές, με συγκέντρωση στις 9 π.μ. στα δικαστήρια.