Αρχισε χτες το τριήμερο εκδηλώσεων που διοργανώνουν οι Κομματικές Οργανώσεις Κερατσινίου - Δραπετσώνας του ΚΚΕ και το Παράρτημα Κερατσινίου - Δραπετσώνας της ΠΕΑΕΑ - ΔΣΕ, και είναι αφιερωμένες στη Μάχη της Ηλεκτρικής με κεντρικό σύνθημα: «Διδασκόμαστε, εμπνεόμαστε, συνεχίζουμε για την ανατροπή. Παλεύουμε για το σοσιαλισμό».
Σήμερα, Σάββατο, στις 10 π.μ. θα γίνει εκδήλωση στον τάφο των πεσόντων στη Μάχη της Ηλεκτρικής.
Αύριο, Κυριακή, θα γίνει πολιτική συγκέντρωση στις 11.30 π.μ. στο χώρο του μνημείου πεσόντων της Ηλεκτρικής (οδός Παλαιολόγου, Κερατσίνι). Θα γίνει προσυγκέντρωση στις 10.30 π.μ. στην πλατεία Κύπρου, απέναντι από το δημαρχείο. Θα μιλήσει ο Βαγγέλης Μαρούπας, μέλος του Γραφείου της ΕΠ της ΚΟ Αττικής του ΚΚΕ, και θα χαιρετίσει ο Λευτέρης Καλογιαννίδης, πρόεδρος του Παραρτήματος της ΠΕΑΕΑ - ΔΣΕ.