Αποκαλυπτικά τα στοιχεία για το πρώτο 7μηνο του έτους
Το διαρκές πετσόκομμα των κρατικών κονδυλίων που συνδέονται με την κάλυψη λαϊκών αναγκών, την παραπέρα απογείωση της αντιλαϊκής φοροληστείας - τόσο μέσω της άμεσης φορολογίας σε μισθούς και συντάξεις όσο και από τους ειδικούς φόρους και τα άλλα χαράτσια στη μαζική κατανάλωση - καθώς και την άτυπη στάση πληρωμών στο εσωτερικό της χώρας, την οποία και πάλι πληρώνει ο λαός, έρχονται να επιβεβαιώσουν τα οριστικά στοιχεία για την εκτέλεση του κρατικού προϋπολογισμού στο πρώτο 7μηνο του 2016, τα οποία δημοσιοποιήθηκαν χτες.
Αναλυτικότερα, σύμφωνα με τα στοιχεία του Γενικού Λογιστηρίου του Κράτους (Γενάρης - Ιούλης 2016):
Ειδικότερα, σε ό,τι αφορά τα φορολογικά έσοδα, έφτασαν στα 24,2 δισ. ευρώ, παρουσιάζοντας αύξηση κατά 1,8 δισ. ευρώ σε σχέση με το πρώτο 7μηνο του 2015 και υπέρβαση του στόχου κατά 533 εκατ. ευρώ! Χαρακτηριστικά, η εφαρμογή των νέων αντιλαϊκών φορολογικών μέτρων της κυβέρνησης (η οποία μάλιστα δεν έχει φτάσει στην πλήρη ανάπτυξή της) οδήγησε ήδη σε αύξηση των εσόδων από τον ΦΠΑ κατά 850 εκατ. ευρώ, των εσόδων από άλλους φόρους κατανάλωσης κατά 374 εκατ. ευρώ και των εσόδων από φόρο εισοδήματος φυσικών προσώπων κατά 262 εκατ. ευρώ.
Παρά την επιδρομή, ωστόσο, το σύνολο των κρατικών εσόδων εμφανίζει «απόκλιση» ύψους 641 εκατ. ευρώ έναντι του στόχου του κρατικού προϋπολογισμού για το πρώτο 7μηνο (κυρίως λόγω των μειωμένων εισροών από την ΕΕ στον Προϋπολογισμό Δημοσίων Επενδύσεων, κατά περίπου 1,04 δισ. ευρώ έναντι του στόχου), ενώ ειδικά για τον Ιούλη τα καθαρά έσοδα του τακτικού προϋπολογισμού ανήλθαν στα περίπου 4,99 δισ. ευρώ, εμφανίζοντας απόκλιση κατά 375 εκατ. ευρώ σε σχέση με το μηνιαίο στόχο.
Ειδικότερα, οι πρωτογενείς δαπάνες (μισθοί, συντάξεις, ασφάλιση, νοσοκομεία κ.ά.) διαμορφώθηκαν στα 22,3 δισ. ευρώ, χαμηλότερες κατά 2 δισ. ευρώ έναντι των στόχων του κρατικού προϋπολογισμού! Γεγονός το οποίο αντανακλάται μεταξύ άλλων στα ληξιπρόθεσμα χρέη του κράτους προς τους Οργανισμούς Κοινωνικής Ασφάλισης, τα νοσοκομεία, τους Οργανισμούς Τοπικής Διοίκησης κ.ο.κ., με ό,τι σημαίνει αυτό για τους ασφαλισμένους των Ταμείων, τους εργαζόμενους σε αυτούς τους Οργανισμούς και βέβαια συνολικά τα εργατικά - λαϊκά στρώματα που συναλλάσσονται με αυτούς...