Σε εφαρμογή ο νόμος της κυβέρνησης για ανοιχτά καταστήματα όλες τις επόμενες Κυριακές, σε συγκεκριμένες περιοχές
Εξορμήσεις σε καταστήματα... |
Στο μεταξύ, από την ερχόμενη Κυριακή ξεκινά η περίοδος κατά την οποία η κυβέρνηση ΣΥΡΙΖΑ - ΑΝΕΛ έχει νομοθετήσει το άνοιγμα των καταστημάτων όλες τις Κυριακές μέχρι τον Οκτώβρη σε μια σειρά περιοχές (δήμοι Αθήνας και Πειραιά, Περιφερειακή Ενότητα Νοτίου Τομέα Αθηνών, κέντρο Θεσσαλονίκης και στην περιοχή γύρω από τον Διεθνή Αερολιμένα Αθηνών). Στο φόντο της επίθεσης που κλιμακώνεται, η Ομοσπονδία Ιδιωτικών Υπαλλήλων (ΟΙΥΕ) αποφάσισε τυχοδιωκτικά να προκηρύξει απεργία για κάθε επόμενη Κυριακή, ξεκινώντας από τις 6 Μάη, χωρίς την παραμικρή προσπάθεια για ουσιαστική προετοιμασία και οργάνωση των κινητοποιήσεων.
Ο Σύλλογος Εμποροϋπαλλήλων Αθήνας οργάνωσε εξορμήσεις, καλώντας τους εργαζόμενους να δυναμώσουν τις εστίες αντίστασης σε κάθε χώρο δουλειάς. Μεταξύ άλλων, εξορμήσεις έγιναν στα καταστήματα της επιχείρησης «Praktiker» σε Αιγάλεω και Ταύρο, στο πολυκατάστημα «Notos» στην Αιόλου, στα «Public» στο Σύνταγμα, στα «Hondos» και τα υπόλοιπα καταστήματα της Ερμού. Μοιράζοντας ανακοινώσεις και συζητώντας με τους εργαζόμενους, τα μέλη του Συλλόγου τόνισαν ότι τα αντεργατικά μέτρα, μεταξύ των οποίων η κατάργηση της κυριακάτικης αργίας, «της μοναδικής μέρας που είχαμε για την ξεκούρασή μας και για τις οικογένειές μας», εξυπηρετούν την αύξηση των κερδών των εργοδοτών, για τους οποίους νομοθετεί η σημερινή, όπως και οι προηγούμενες κυβερνήσεις.
Παρέμβαση από την Ενωση Εμποροϋπαλλήλων στη Θεσσαλονίκη |
Καλεί επίσης τους εμποροϋπαλλήλους να γυρίσουν την πλάτη σε αυτούς που λειτουργούν ως «φερέφωνα της εργοδοσίας και της κυβέρνησης» μέσα στην Ομοσπονδία και το Εργατικό Κέντρο Αθήνας, θεωρώντας πως «με ένα "ποτέ την Κυριακή" και προκήρυξη απεργιών διαρκείας, χωρίς αντίκρισμα, θα τελειώνουν με τους αγώνες και τις μορφές πάλης των εργαζομένων». Σχολιάζοντας τη στάση των δυνάμεων αυτών στην τελευταία συνεδρίαση της Ομοσπονδίας και την απόφαση για ...απεργία διαρκείας, ο Σύλλογος επισημαίνει πως «έσπασαν τα κοντέρ του εκφυλισμού και του τυχοδιωκτισμού», καθώς πρόκειται για τους «πιο συνειδητούς απεργοσπάστες στους χώρους δουλειάς».
...από τον Σύλλογο Εμποροϋπαλλήλων Αθήνας |