Ο δρόμος της καταστολής και της ποινικοποίησης των μαθητικών αγώνων συνεχίζεται. Ο ολισθηρός δρόμος, που έχει πάρει η κυβέρνηση του ΠΑΣΟΚ, απ' ό,τι φαίνεται δεν έχει σταματημό. Μαθητές φακελώνονται επειδή συμμετέχουν σε μαθητικές κινητοποιήσεις, συλλαμβάνονται και απειλούνται με φυλάκιση. Ολα αυτά είναι απόρροια της φασιστικής Πράξης Νομοθετικού Περιεχομένου, με την οποία η κυβέρνηση αντιμετωπίζει τις καταλήψεις των σχολείων ως ιδιώνυμο αδίκημα. Μετά, λοιπόν, από το σωρό των «μαθητοδικείων», της τρομοκρατίας και του αυταρχισμού, σειρά έχουν 12 μαθητές του ΤΕΕ Λευκάδας (πρώην ΤΕΛ), οι οποίοι σύρονται στο Δικαστήριο Ανηλίκων στις 18 του Μάη 2000, για κινητοποιήσεις όμως που συμμετείχαν έντεκα...