«Οχι στην ιδιωτικοποίηση των δρόμων. Οι δρόμοι είναι λαϊκή περιουσία. Κατάργηση των διοδίων τώρα». Με αυτό το κεντρικό σύνθημα, χτες το απόγευμα, δυνάμεις του ΠΑΜΕ από Αχαΐα, Αιτωλοακαρνανία, Κορινθία, Αργολίδα και Αρκαδία «απελευθέρωσαν» για τρεις περίπου ώρες τα διόδια σε τέσσερα σημεία στις Εθνικές Οδούς Κορίνθου - Τρίπολης, Κορίνθου - Πατρών και Πατρών - Ιωαννίνων. Συγκεκριμένα, «άνοιξαν» τα διόδια στο Σπαθοβούνι, στο Κιάτο, στο Ρίο και στη Γέφυρα Ρίου - Αντιρρίου. Είναι χαρακτηριστικό ότι στα διόδια της Εθνικής Οδού Κορίνθου - Τρίπολης η πρόσφατη αύξηση (για τα ΙΧ) εκτινάχτηκε από τα 2 ευρώ στα 2,9, στην Κορίνθου - Πατρών από 2 ευρώ στα 2,8 και στη Γέφυρα Ρίου - Αντιρρίου από 10,9 ευρώ...