Σελίδα 18
ΔΙΕΘΝΗ
ΤΕΝΙΣ - ΡΟΛΑΝ ΓΚΑΡΟΣ
«Λύγισε» στο τέλος ο Τσιτσιπάς

Αν και έκανε δύο φορές ανατροπή, ο Στέφανος Τσιτσιπάς δεν μπόρεσε τελικά να ξεπεράσει το εμπόδιο του Ελβετού Σταν Βαβρίνκα για τον 4ο γύρο του Ρολάν Γκαρός και γνώρισε την ήττα με 3-2 σετ, η οποία έβαλε τέλος στην πορεία του στο τουρνουά. Σε κάθε περίπτωση πάντως η παρουσία του στο δημοφιλές τουρνουά κατηγορίας Grand Slam θεωρείται επιτυχημένη, καθώς έγινε ο πρώτος Ελληνας τενίστας που φτάνει μέχρι τους «16» του κυρίως ταμπλό.

Ο αγώνας ήταν συγκλονιστικός, διήρκεσε σχεδόν 5 ώρες και κρίθηκε στις λεπτομέρειες, με τον Τσιτσιπά να πληρώνει τα λάθη του στις κρίσιμες στιγμές στα τελευταία γκέιμ του 5ου σετ. Νωρίτερα είχε βρεθεί πίσω στο σκορ με 1-0 (7-6) και 2-1 (6-4) και είχε «απαντήσει» και τις δυο φορές, παίρνοντας το 2ο και το 4ο σετ με 7-5 και 6-3. Στο 5ο σετ έγινε μεγάλη μάχη, μέχρι που ο Βαβρίνκα επικράτησε με 8-6 γκέιμ και πήρε τη νίκη και την πρόκριση στα προημιτελικά του τουρνουά.