Ο ΣΥΡΙΖΑ μάλιστα βρίσκει το θράσος να ζητάει και ενίσχυση του συστήματος Υγείας, κατηγορώντας την κυβέρνηση ότι δεν έκανε τίποτα ουσιαστικό την περίοδο της πανδημίας. Πότε δηλαδή; Οταν ο ίδιος έλεγε ότι «θα λογαριαστούμε μετά», δίνοντας συναίνεση στην πολιτική διαιώνισης των ελλείψεων, της ιδιωτικοποίησης και εμπορευματοποίησης, την οποία άλλωστε εφάρμοσε και ως κυβέρνηση. Μία και μοναδική ευθύνη έχει ο λαός, ατομική και συλλογική: Να οργανώσει την πάλη ενάντια στην πολιτική που τον κοροϊδεύει και τον καταδικάζει, ενάντια στα κόμματα που την υπηρετούν σε εναλλασσόμενους ρόλους.