Eurokinissi |
Ο Στ. Λάμπρου, επικεφαλής της Συμπαράταξης, τόνισε: «Η κυβέρνηση υπαναχωρεί συνεχώς από τις υποσχέσεις της. Αυτό έκανε και με τους συμβασιούχους της καθαριότητας, που τον Δεκέμβρη τους υποσχέθηκε λύση και τώρα τους σέρνει στα δικαστήρια».
Ο Μ. Δανδουλάκης, σύμβουλος της Συμπαράταξης, πρότεινε ψήφισμα με τρία σημεία: Να μη γίνει καμιά πράξη σε βάρος των εργαζομένων από τον δήμο. Να κλείσει ο δήμος για μια μέρα, σε ένδειξη συμπαράστασης και να διαθέσει σε αυτούς τη νομική υπηρεσία. Τέλος, δημοτικό συμβούλιο και εργαζόμενοι να προχωρήσουν σε παράσταση διαμαρτυρίας στο υπουργείο Εσωτερικών. Το Δημοτικό Συμβούλιο ενέκρινε ψήφισμα με το οποίο στέκεται στο πλευρό των εκτάκτων.
Το ΠΑΜΕ εκφράζει τη συμπαράστασή του στα αιτήματα των εργαζομένων και καταγγέλλει την ποινικοποίηση του αγώνα τους. Σε ανακοίνωσή του, απαιτεί να σταματήσει ο εμπαιγμός και η κυβέρνηση να προχωρήσει σε νομοθετική ρύθμιση, που να ικανοποιεί το δίκαιο αίτημα των εργαζομένων για πλήρη, σταθερή και μόνιμη εργασία, εφόσον καλύπτουν πάγιες και διαρκείς ανάγκες».